e
sv

Geliştiricilere hoş haber: Türkiye’nin kamu takviyeli birinci oyun kuluçka merkezi OGEM açıldı

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Oyun dalı ülkemiz dahil dünyanın her yerinde süratli bir biçimde büyümeye devam ediyor. Sırf tüketim kısmında değil üretim kısmında da ülkemizden önemli yatırımlar ve atılımlar görebiliyoruz .Geçtiğimiz saatlerde de üretim tarafı için hoş bir haber paylaşıldı.

Türkiye’nin Kamu Takviyeli Birinci Oyun Kuluçka Merkezi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Game Factory iş birliğiyle Türk oyun bölümündeki kamu takviyeli birinci kuluçka merkezi OGEM (Oyun Geliştirme Merkezi) hayata geçti. Oyun stüdyolarını küresele taşımayı hedefleyen OGEM; oyun geliştiricilere teknik ekipmandan pazarlamaya, ofis takviyesinden mentorluklara kadar çeşitli fırsatlar sunacak.

OGEM’e seçilen takımlar, 12 ay sürecek olan kuluçka takviyeleri kapsamında Haliç görüntülü fizikî ofis imkanına sahip olacak. İBB, OGEM sayesinde oyun geliştiricilerin bir ortada olduğu ve birbirleriyle tecrübelerini paylaşabilecekleri bir ekosistem oluşturacak. Yüksek bütçeli oyunlarda kullanılan mocap (hareket yakalama) üzere teknolojiler, OGEM’de oyun geliştiricilerin kullanımına sunulacak. Ayrıyeten takımlar büsbütün işlerine odaklanabilsinler diye muhtaçlık duyacakları bilgisayar üzere ekipmanlar da tahsis edilecek.

Google, Game Factory, Funmoth Games, Masomo, Bahçeşehir Üniversitesi, WePlay üzere kurumlar tarafından OGEM takımlarına özel eğitimler verilecek. Yazılımdan dizayna, eser idaresinden topluluk idaresine, yatırımcı alakalarından finansmana kadar geniş bir yelpazede eğitimlerin verileceği OGEM’de; oyun geliştiriciler nitelikli bir eğitim alma fırsatına sahip olacak. Oyunların üretilebilmesi için muhtaçlık duyulan tüm takviyeleri sağlayacak olan OGEM, oyunların yayınlanma sürecinde de takımların yanında olacak. Yüksek reklam bütçeleriyle birlikte yayınlanacak olan oyunlar sayesinde gruplar işlerini ticarileştirecek ve oyunlarından gelir elde edecek.

İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu, lansman esnasında kıymetli açıklamalarda bulunurken genç girişimcilere daha fazla dayanak olabilmek ismine teşebbüs kuluçkası alanında en başarılı firmalardan olan Game Factory partnerliğinde OGEM’i kurduklarını söyledi. 

İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu yaptığı açıklamada: “Son birkaç yılda oyun kesimi harikulade bir gelişme gösterdi. Taşınabilir oyunların da tesiriyle adeta kartopu tesiriyle büyüyen bölüm, ülkemizde de süratli bir formda gelişmeye başladı. Yerli oyun şirketlerimizin muvaffakiyetleri hepimizi gururlandırdı. Bunun üzerine bilhassa genç girişimcilere daha fazla takviye olabilmek amacıyla teşebbüs kuluçkası ve eğitimi alanında en başarılı firmalardan olan Game Factory partnerliğinde İBB Oyun Geliştirme Merkezi OGEM’i kurduk. Burada beklentimiz Türkiye oyun kesiminden daha fazla yıldız, daha fazla unicorn çıkmasına katkıda bulunmak. Gençlerimizin hayallerine bir adım daha yaklaşabilmelerini sağlamak.” cümlelerini kullandı.

“Türkiye’yi Oyun Kesiminin Ana Merkezlerinden Biri Yapmak İstiyoruz”

İmamoğlu, OGEM sayesinde Türkiye’yi oyun dalının ana merkezlerinden biri yapmak istediklerinin altını çizdi. “Buradaki ana hedefimiz Türkiye’yi oyun bölümünün ana merkezlerinden biri yapmak, OGEM bünyesindeki stüdyolara onlarca kapı açabilmek. İstanbul’da başlayan bu seyahatin ülkemize yayılacağını, Türkiye’de birçok dalda olduğu üzere oyun bölümünün gelişmesinde de İstanbul’un lokomotif rol oynayacağını düşünüyoruz.” dedi.

Oyun geliştiricilere özel kuluçka merkezi Game Factory’nin CEO’su Efe Küçük, oyun dalının gelişimi için kamu iş birliklerinin ve bölgesel takviyelerin ehemmiyetine dikkat çekti.

“Hızlı bir biçimde büyüyen oyun bölümünde kamu ve kamu iştiraklerinin aldığı bölgesel aksiyonlar çok önemli bir değer taşıyor. Kalkınma ve bölüm gelişimi hepimizin konuştuğu ortak mevzulardan birisi. İBB’nin OGEM için verdiği dayanak ve vizyonlu iş birliği ile artık Game Factory olarak çok daha fazla girişimciye erişebilecek ve dayanak verebileceğiz.”

Kayıtlar Başladı

İBB ve Game Factory iş birliğiyle hayata geçen Türkiye’nin kamu takviyeli birinci oyun kuluçkası OGEM’in müracaatları ogem.istanbul/kayit-ol adresinden açıldı. Oyun geliştiren her düzeyden grubun müracaat yapabileceği OGEM’e kişisel oyun geliştiriciler de oradaki gruplara dahil olmak için müracaat yapabiliyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli