e
sv

Giyilebilir Teknoloji: En Teknolojik Ayakkabılar

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Değişen değişen değişen teknolojinin gittikçe gelişmesi yalnız teknolojik aletlere değil aynı zamanda giyilebilir giysilere de yansıyor. Zeki saat ve bilekliklerden sonrasında, satın alabileceğimiz teknolojik ayakkabılar da üretilmeye başlandı. Değişik teknolojilerle üretilen veya doğrudan olarak teknolojiyi kullanan ayakkabılar, spor kundura endüstrisini 21. yüzyıla adapte ediyor. Müzik, sanat, tasavvur ve moda kültürlerinin evrilmesi, spor kundura kültürünün de popülerleşmesini sağlamış oldu. Bu halde, spor kundura üreticileri de, günümüz teknolojilerini ayakkabılara entegre etmenin yollarını aramaya başladılar. 1989’da Geleceğe Dönüş filmimizde gördüğümüz ayakkabıları, Nike 2011 senesinde piyasaya sürdü. Bu teknolojik ayakkabıların bilinmemesi ve yaygınlaşmaması ise oldukça düzgüsel. Sebep ise oldukça belli: tutarları. Değişik teknikler kullanılarak üretilen bu ayakkabılar 120 dolardan başlıyor.

Giyilebilir Teknoloji: En Teknolojik Ayakkabılar

Nike HyperAdapt 1.0Adidas Futurecraft 4DUnder Armour ArchiTechShiftWearDigitSoleNike MAGThe Puma FiNike Adapt BBPuma: BioEvolutionPuma: LQD CELL Origin AR

Nike HyperAdapt 1.0

Nike HyperAdapt 1.0, pille çalışan ve kundura giyildiğinde yanan bir LED tabanı olan bir kundura. Klasik Nike logosunun yanı sıra gösterge ışıklarıyla teknolojik bir görüntüye ulaşan bu kundura, ayaklarınızın oluşturduğu basınca ve ayağınızın çevresine elektronik olarak ahenk sağlıyor. Nike’ın E.A.R.L adını verdiği ayakkabının ayağın şekline nazaran otomatikman kendini bağladığı teknolojisini kullanan bu kundura pille çalışıyor. Tinker Hatfield tarafınca geliştirilen bu değişen değişen değişen teknolojinin bugüne gelmesi 20 yıldan fazla sürdü.

Adidas Futurecraft 4D

Adidas Futurecraft 4D, 3D baskı ile üretilmiş bir kundura. Futurecraft ile 3D baskının yalnız imalatta destek olmadığını aynı zamanda ayakkabının standardını iyi mi üst düzeye getirebileceğine tanıklık edebilirsiniz. Teknoloji firması olan Carbon tarafınca yaratılan Dijital Fer Sentezi teknolojisinin yenilikçi periyodunu kullanan Adidas, aynı zamanda güzel duyu açıdan cazibeli ve performans için üretilen bir ayakkabıyla karşımızda. Dijital Fer Sentezinin bir ürünü olan Adidas Futurecraft, 20 senelik sporcu verilerine dayanarak performans için üretilen en uzun ömürlü ayakkabılardan biri.

Under Armour ArchiTech

Under Armour, 3D baskı teknolojisini ayakkabılarda kullanan ilk şirketlerden biri. Spor ayakkabıların bu teknoloji ile iyi mi mükemmeleştirileceği üstüne çalışan firma 3D baskıyı kullanıcının ayağını dinamik olarak saran bir kundura olan ArchiTech için de kullanıyor. Under Armour’un bu ayakkabısı, ayağı pratik olarak sıkıştırarak sporcunun veya kullanıcının ayakkabıdan en oldukca yararı almasını sağlıyor.

ShiftWear

ShiftWear, listemizin en benzersiz spor ayakkabılarından biri. Yüzeyinde bulunan ekranıyla nerede ise bütün hususi tasarımları sergileyebileceğiniz bu spor kundura zeki telefonunuza kablosuz olarak bağlanıyor. Bu hususiyet de cihazınızı kullanarak ayakkabılarınızın görünümünü özelleştirmenize imkan tanıyor. Dış panelinin peşinde esnek bir HD renkli ekrana haiz olan ShiftWear, kablosuz olarak şarj edilebiliyor.

DigitSole

DigitSole de ShiftWear gibi hem yüksek teknolojilerle üretilmiş aynı zamanda yüksek teknolojileri kullanmaya devam eden bir kundura. Adeta bir zeki saat mantığıyla işleyen bu kundura hareketlerinizi, adımlarınızı, kalorilerinizi, duruşunuzu hatta yorgunluğunuzu bile ölçebiliyor. Listedeki en fütüristik görünümlü kundura olan DigitSole, aynı zamanda su geçirmez. DigitSole, telefonunuza kablosuz bir halde bağlanarak yürüyüş ve performans düzenleriniz hakkındaki size reel zamanlı geri bildirim sağlıyor. Hatta aldığınız kaloriler ve yapmış olduğunuz egzersizler hakkındaki size önerilerde bulunuyor. DigitSole, aynı zamanda bir ısıtıcıya da haiz. Böylece ayaklarınız üşümüş olduğu süre sizi ısıtabiliyor. Zamanının ötesinde olan bu kundura, ileride kundura sektörünün nerelere gidebileceği hakkındaki bir önizleme sunuyor.

Nike MAG

Listedeki en eski kundura modellerinden biri olan ve “Geleceğe Dönüş” filmimizde Marty Mcfly’ın ayakkabısı olarak görülen Air Mag, popüler kültürde bir simge halini aldı. Direkt Nike Hyper Adapts’a da esin kaynağı oldu. Tinker Hatfield tarafınca tasarlanan spor kundura, değişen değişen değişen teknolojinin giysileri iyi mi yine şekillendireceğine dair sunumu. Tamam, bu listedeki en yeni spor kundura olmayabilir, yalnız özgün olarak Nike MAG’de sergilenen teknoloji, sneaker teknolojisinin geleceğinin nerede ise 30 sene ilkin iyi mi görünebileceğinin resmini çizmeye ve esin vermeye destek oldu ve direkt Nike Hyper Adapts’a esin verdi. Nike MAG ile, kendinden bağcıklı E.A.R.L teknolojisi de ilk defa kullanılmış oldu. Nike MAG, listedeki öteki ayakkabılar kadar gelişmiş olmasa da nerede ise çoğuna esin kaynağı olmuş bir ürün. Bu üründen bir çift almak istiyorsanız 10.000 ila 75.000 dolar içinde bir masraf yapmanız gerekiyor.

The Puma Fi

“Fit Intelligence”ın kısalması olan Puma Fi olarak adlandırılan kundura, Nike’ın fütüristik ayakkabılarını misal alan bir ürün. Ayakkabının dilinde yer edinen gümüş parça, içerisine yerleştirilmiş hususi bağcık ile, kullananların ayakkabıyı bir iPhone veya Apple saat vasıtasıyla denetim etmelerini sağlıyor. Teknolojik cihazlarla beraber kullanılabilmesinin yanı sıra, Puma Fi’deki teknoloji, en oldukca yardımcı için kullanıcının ayağının şeklini atama kabiliyetine de haiz.

Nike Adapt BB

Nike Adapt BB, Nike Mags ve Nike Hyper Adapts 1.0’ın birleştirilmiş hali olarak adlandırılıyor. Basketbol aktörleri için hususi olarak tasarlanan bu spor ayakkabının da görünümü zeki telefon kullanılarak özelleştirilebiliyor. Aşırı sıkı spor ayakkabıları ve yıpranma sebebiyle atletizm dünyasının en sağlıksız ayaklarına haiz olan basketbolcular için hususi üretilen Nike Adapt BB, kullanıcının ayağına nazaran biçim değiştiriyor. FitAdapt sistemi ile kullanıcının ayağıyla reel zamanlı olarak etkileşimde olan Nike Adapt BB 350 dolardan başlıyor.

Puma: BioEvolution

Puma: BiEvolutions, kullanıcının vücuduna benzersiz bir halde ahenk sağlamak için tasarlanan bir spor kundura. Hala deneysel aşamada bulunmasına ve şu anda planlanmış bir ticari versiyonu olmamasına karşın, Puma’nın bu modeli giyilebilir teknoloji meraklılarının heyecanla beklediği bir mode. Inceleme kuruluşu Fraunhofer Institute ile ortaklık içerisinde çalışan bu teşebbüs, disiplinli tasavvur ve strateji stüdyosu olan Innovation by Design’un yaratıcı küratörlüğü altında yürütülen bu teşebbüs.

Puma: LQD CELL Origin AR

Puma: LQD CELL Origin, Nisan 2019’da piyasaya sürüldü. Kundura sektörünün ilk artırılmış gerçeklik ayakkabısı olarak kabul ediliyor. Gerçeklik ile sanal alan arasındaki çizginin giderek bulanıklaştığı dünyamızda Puma’nın çıkardığı bu kundura çizgiyi iyice yok ediyor. Üstünde bulunan QR kodları ile kullanıcılarına muhtelif deneyimler sunan Puma: LQD CELL Origin AR, Puma’nın 90’lardaki CELL teknolojisi üstüne inşa edilmiş bir kundura.

En İyi Android Kilo Verme Uygulamaları – 2021 TeknoONE

Zayıflama uygulamaları, mobil cihazınıza indirebileceğiniz, kalori alımı ve egzersiz şeklinde hayat tipi alışkanlıklarınızı izlemenin sıradan ve hızlı bir yolunu …
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli