e
sv

Google, 2019 Yılından Bu Yana Binlerce Süreksiz Çalışana Düşük Ödeme Yapıyor

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

The Guardian’ın yeni bir araştırması, Google’ın süreksiz personellere yönelik muamelesini detaylarıyla anlatırken, şirketin düzinelerce ülkede binlerce süreksiz personele yasadışı bir halde düşük ödeme yaptığını ve durumu örtbas etmeye çalıştığını ve maaş oranlarını düzeltmeyi iki yıldan fazla bir müddettir ertelediğini belirtiyor. Guardian, şirketin bu hareketini büyük ölçüde süreksiz personellere yönelik yasal hak taleplerine maruz kalma potansiyeline ve basının olumsuz ilgisini çekme korkusuna dayandırıyor.

Google, teknoloji imparatorluğu etrafında çeşitli gayeler için birçok süreksiz emekçi çalıştırmakta. Birleşik Krallık, Avrupa ve Asya’daki birçok ülkede ise bu çalışanlara olağan çalışanlar kadar maaş ödenmesini mecburî kılan yasalar bulunuyor. Google Baş Ahenk Sorumlusu Spyro Karetsos, Guardian’a konuşarak şunları söylemiş; “Ekip kimi yıllarda mukayeseli oran ölçütlerini artırmamış olsa da süreksiz işçi için fiili fiyat oranları bu devirde tekraren arttı. Birden fazla süreksiz işçi, karşılaştırma oranlarından kıymetli ölçüde daha fazla ödeme alıyor. Fakat bu sürecin, şirket olarak benimsediğimiz yüksek standartlara uyumlu bir halde yürütülmediği ortadadır. Kapsamlı bir inceleme yapıyoruz ve grubun şimdi ele almadığı ödeme tutarsızlıklarını belirlemeye ve ele almaya kararlıyız. Hülasa, burada neyin yanlış gittiğini ve bunun neden olduğunu bulup düzelteceğiz.”

Google, gösterişli yerleşkeleri ve tam vakitli çalışanları için cömert avantajlarıyla tanınmakta. Lakin şirket, tıpkı vakitte ikinci sınıf bir gölge işgücü tanımlamasıyla eşit sayıda süreksiz emekçi de çalıştırıyor. Bloomberg, 2018 yılında Google’ın süreksiz emekçi kullanımını detaylı olarak ele almıştı. Bloomberg’e nazaran süreksiz personeller, yemek servisi yapıyorlar ve ofisleri temizliyorlar. Tıpkı vakitte kod yazıyorlar, satış davetlerini yönetiyorlar, işçi alıyorlar, YouTube görüntülerini görüntülüyorlar, şoförsüz otomobilleri test ediyorlar ve hatta tüm grupları yönetiyorlar. Lakin The Guardian’ın raporuna nazaran tüm bu işleri yürüten süreksiz emekçilerin bir sıhhat sigortası bile bulunmuyor.

Son olarak rapora ve Google yetkililerinin açıklamalarına nazaran, şirketin süreksiz işe alımlardan sorumlu genişletilmiş işgücü grubunun düşük fiyatlı çalışanlar hakkında ne yapacağını bir müddettir tartıştığını belirtelim. Fakat takımın, çalışanlarla ilgilenmek yerine öncelikle Google’ın prestiji ile ilgilendiğini belirtmekte yarar var.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli