e
sv

Google Chrome, Yakında Ekran Manzarası Yakalamaya Müsaade Verecek

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Tanınan internet tarayıcı, son vakitlerde yeni Android uygulama widget’ları, taşınabilir aygıtlarda daha kolay şifre erişimi ve devam eden bir arama yan paneli üzere yeni özellikler ile piyasaya çıkıyor. Google, Chrome 94 güncellemesi ile Google Chrome Android sürümüne ekran imgesi alma özelliğini eklemişti. Halihazırda masaüstü sürümü için ekran imgesi alma aracı bulunmasa da, artık web sayfalarının ekran imajlarını yakalamak ve düzenlemek için yeni bir sistem test ediliyor.

En yeni Chrome 98 Canary derlemelerinde, chrome://flags içinde kullanılabilen iki adet yeni bayrak bulunuyor. Bunlardan birincisi, #sharing-desktop-screenshots ismiyle yer almakta. Bu bayrak, masaüstü paylaşım merkezinden ekran imgesi almayı sağlıyor. İkincisi ise #sharing-desktop-screensohts-edit ismiyle karşımıza çıkmakta. Bu da isminden de anlaşılacağı üzere yakalanan ekran imajlarını düzenlemeye yarıyor. Bahsi geçen her iki bayrak da aktif olarak ayarlandığında, Chrome’un adres çubuğundaki “Gönder” menüsünde bir “Ekran Görüntüsü” öğesi ortaya çıkıyor.

Ekran imajı seçeneğine basıldığında, geçerli web sayfasının bir kısmını seçmek için fare sürüklenebilecek. Fareyi bırakarak ekran imgesi yakalanacak ve panoya kaydedilecek. Panoya kaydedilen imaj, bir belge olarak kaydedilebilecek. Bununla birlikte, Firefox’taki ekran imajı özelliğinden farklı olarak, fotoğraf çekerken sayfayı kaydırma seçeneğinin olmadığını belirtelim.

Ekran imajı açılır penceresinde ayrıyeten bir “Düzenle” düğmesi de bulunuyor. Lakin şu an için bu seçenek sadece boş bir sayfayı açmakta. Chrome’un ekran imajı düzenleyicisinde hangi biçimlendirme seçeneklerinin mevcut olacağını da bilmiyoruz. Lakin burada bir ekran imgesinin kısımlarının üzerine çizim yapma yeteneğinin bulunacağını söylemek çok da güç değil.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli