e
sv

Google Files Uygulamasına Akıllı Depolama Özelliği Eklendi

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Google Files uygulaması, telefonlardaki bir ölçü depolama alanını süratli bir formda temizlemek için kullanışlı bir uygulama olarak dikkat çekiyor. Uygulama, gereksiz belgelerden ve büyük medya evraklarından tek bir dokunuşla kurtulmaya yardımcı olan temizleme teklifleri sunarak, öteki üçüncü taraf evrak yöneticilerine değerli bir alternatif sunma özelliğini taşıyor. Uygulama artık ise en son güncellemesiyle birlikte telefonlarda otomatik olarak yer açacak öbür bir faydalı özellik kazandı.

Google Files artık yedeklenen fotoğrafları ve görüntüleri telefonunuzdan otomatik olarak silen yeni bir “Akıllı Depolama” geçişi içeriyor. Twitter kullanıcısı @jay__kamat tarafından paylaşılan görseller, yeni özelliğin çalışma prensibini içermekte. Tıpkı vakitte aşağıda yer alan imajlar, uygulamanın aygıtta kullanılabilir yeni özelliği vurgulayan bir açılır pencere sunduğunu gösteriyor. Bu açılır pencere, “Ayarlar’da Akıllı Depolama’yı açarak yedeklenen medyayı otomatik olarak silin.” bildirisini barındırıyor.

Kullanıcıların, özelliği etkin etmek için sol üstte yer alan menü düğmesine tıklayarak açılan ekranda Ayarlar sekmesini seçmeleri, akabinde Ayarlar sayfasında Akıllı Depolama seçeneğini faal etmeleri gerekiyor. Burada özellik, “Cihazınızda 60 gündür bulunan Google Fotoğraflar’a yedeklenmiş medyayı kalıcı olarak silin.” iletisini kullanıcılara sunuyor.

Bununla birlikte, Akıllı Depolama seçeneğinin Google Files için yeni olsa da aslında büsbütün yeni bir özellik olmadığını belirtmekte yarar var. Özellik birinci başta Pixel telefonlar ile piyasaya sürülmüştü. Lakin pek çok kullanıcı, bahsi geçen özelliğin Pixel telefonlarda var olduğundan haberdar değil. Google’ın, mevcut özelliği Google Files uygulamasında daha görünür hale getirmesinin sebebi de bu formda açıklanabilir. Yeni özellik, muhtemelen daha fazla kullanıcıyı özelliği denemeye teşvik edecektir.

Son olarak Akıllı Depolama özelliğinin Google Files’ın en son sürümünde mevcut olduğunu belirtelim. Uygulamayı, buradan indirebileceğinizi de ekleyelim.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli