Google I/O etkinliğinde duyurulan tüm yenilikler

Bu yıl gerçekleşen Google I/O etkinliği, pek oldukca etkisi altına alan yeniliğe ev sahipliği yaptı. Android 12’den, Görüntülü 3D aramalara kadar öne çıkan tüm yenilikleri birlikte inceleyelim.

3 Milyar cihazda Android işletim sistemi kullanılıyor.

2017’de 2 milyar cihazda kullanılan Android işletim sistemi, 2021’de 3 milyar cihaza ulaştı. Üstelik şirket geçen yıl 250 milyon müessir tabletin Android işletim sisteminden yararlandığını aktardı.

We first introduced @Android in 2008 — and now there are 3 billion active Android devices around the world. 🤯 #GoogleIO pic.twitter.com/G6wMXfWgNZ

— Google (@Google) May 18, 2021

Ek olarak Google’ın cihaz üretimine dair 2020 verilerini geçen yıl açıklamadığını hatırlatalım. 2019’un Mayıs ayında 2.5 milyar cihaz ürettiğini açıklayan Google, Apple’ın güncel rakamlarını geride bıraktı. Ocak ayında açıklanan verilere göre; Apple’ın 1 milyar iPhone ve toplamda 1.65 milyar müessir cihaz ürettiğini ekleyelim.

Android 12’nin yeni tasarımı ve özellikleri

İşletim sisteminin Material You isimli yeni tasarımı, kullanıcılara, uygulamalara, günün saati ya da hava durumu şeklinde etkenlere göre, dinamik olarak değişiyor. Bu değişim arayüzün renklerinde ve diğeri özelliklerinde kendini gösteriyor.

Ayrıca Android 12’e yeni kamera ve mikrofon kullanım göstergeleri şeklinde bazı güvenlik özellikleri de geliyor. Bunlara ek olarak yanıtları ve bildirimleri özelleştirmek için telefonunuzda yapay zeka işlemlerini kullanan “özel bilgi işlem çekirdeği” özelliklerinin Android 12’de yerini alacağını belirtelim.

Google Suite, Smart Canvas ile etkileşimi artırıyor

Google Suite geçen yıl marka kimliğini yenileyerek, Workspace adını almıştı. Bu yenilenme ile birlikte Workspace çatısı altında yer alan Docs, Sheets ve Slides şeklinde dokümanlar, Meet, Chat ve Rooms entegrasyonlarıyla buluşmuştu. Google, etkinlikte duyurduğu  Smart Canvas ile emek harcama düzeninde etkileşim özelliklerini artırıyor. Kullanıcılar, görüntülü aramalar eşliğinde paylaşılan dokümanlar üzerinde birlikte çalışabilecek.

LaMDA ile yapay zeka sohbetleri “yapaylıktan arınıyor

Yapay zekanın konuşma esnasında yaşadığı aksamalar, Google’ın yeni LaMBDA, naturel dil işleme tekniği ile iyileştiriliyor. Böylece yapay zeka modelleri, beklenmedik ve alışılmadık sorulara akıcı cevaplar verebiliyor. Kullanıcılar da; kendini gerçek bir kişi ile sohbet etmiş şeklinde hissediyor.

Görüntülü 3D Aramalar

Google I/O’da  tanıtılan Görüntülü 3D Arama teknolojisi ise etkinlik sırasında ve ondan sonra büyük ses getirdi. Google’ın önceki araştırmalarından yararlanan Project Starline, kullanıcıların gerçekçi avatarlarını sergilemek için Lytro DNA’yı kullanıyor. Şu an için neredeyse deney aşamasında olan proje, şimdiden geleceğe göz kırpıyor.

Wear OS yenilikleri

We’re making the biggest update ever to @wearosbygoogle, including new capabilities for Google apps — like turn-by-turn navigation in Google Maps, or downloading songs from YouTube Music for offline listening… even if you leave your phone behind. #GoogleIO pic.twitter.com/vOnxnWl0MA

— Google (@Google) May 18, 2021

Apple Watch’ın da gündeminde olan sağlık odaklı uygulamalar, Wear OS’ta da kendini gösteriyor. Fitbit platformda yerini alırken, Calm ve Flo şeklinde 3. taraf uygulamalar çeşitliliği artırıyor. Wear OS’taki Google Maps ve YouTube Music entegrasyonlarının da dikkat çektiğini belirtelim.

Samsung ve Google ortaklığı: akıllı saat platformu ve dayanabilir cihazlar

Samsung ve Google, akıllı saat alanında güçlerini birleştirerek; Apple’ın tahtını sarsmaya hazırlanıyor. Ortak bir şekilde tek bir akıllı saat platformu üreteceklerini açıklayan ikili, geliştiricilerin Tizen ve Wear OS’ta kullanılabilecek uygulamalar geliştirmesini sağlayacak.

Üstelik iki teknoloji devinin iş ortaklığı, cihaz üretiminde de kendini gösteriyor. Samsung ve Google, dayanabilir telefonların Android ile etkileşimini güçlendirmek için iş birliği yapıyor.

80 milyon cihazda Android TV kullanılıyor

Android TV’nin telefonları uzaktan kumandaya dönüştüren yeni özelliği, izleyicilerin favorileri içerisinde yerini aldı. Ayrıca etkinlikte Android TV’nin aylık müessir cihaz sayısının 80 milyona ulaştığı açıklandı.

Android TV’nin rakipleri Roku ve Amazon’un aylık müessir cihaz sayısı ise yaklaşık 50 milyon civarında. Son olarak; Google TV emülatörü ve Firebase Denetim Lab, Android TV desteği kazanıyor.

Android telefonlar otomobil anahtarına dönüşüyor

Apple’ın 2020 yılında gerçekleştirdiği WWDC etkinliğinde, iOS14 güncellemesiyle birlikte CarPlay’e gelen yeni özellikler içerisinde anahtar yerine iPhone kullanılabileceği duyurulmuştu.

Google da benzer bir şekilde; UWB çipli Android telefonlar ile otomobil kapısının açılabileceğini duyurdu. Şu an için tıpkı Apple şeklinde BMW ile iş birliği yapan Google, özelliğin ilerleyen dönemde diğeri çalgı üreticileri tarafından müessir bir şekilde kullanılmasını sağlayacak.

Yapay zeka ve makine öğrenimi alanındaki gelişmeler

Google etkinlikte, işletmeler için yapay zeka platformu Vertex AI’ı duyurdu. Makine öğrenimi alanında pek oldukca aracı Vertex AI çatısı altında toplayan Google, farklı hizmetler ve standartlar ile entegrasyon kuruyor.  Hem de şirket, yapay zeka sistemlerinin yarattığı dev gibi işlem yükünün üstesinden gelmek için daha iyi ve daha verimli çalışan bir donanım üzerinde çalışıyor. Google’ın bu alanda ürettiği en yeni ürün ise TPUv4. TPUv4’un eski işlemcilerden iki kat daha hızlı çalıştığını belirtelim.

Uygulamalarda yapay zeka kullanımı artıyor: Google Fotoğraflar ve Googlebot

Çektiğimiz fotoğrafları, Google Fotoğraflara yedeklemek, telefon hafızasını verimli kullanmanın en kolay yollarından biri. Çoğu zaman bizi tarihsel olarak anılar tünelinde bir yolculuğa çıkaran Google Fotoğraflar, yapay zeka ile yeni bir boyut kazanıyor. Çekilen iki fotoğraf içerisinde; tahminleme ve hareketlendirme kullanan uygulama, fotoğrafları sinematik anlara dönüştürüyor.

Yapay zeka destekli Duplex, bundan bu biçimde ifşa olan eski şifrelerinizi sizin yerinize doldururken, yeni şifreyi de kendi başına belirleyecek. Son adımda ise şifreyi kopyalamanızı sağlayan Duplex, şu an için yalnızca Chrome üzerinde çalışıyor.

Google Alışveriş Shopping Graph ile zenginleşiyor

Google aramalar, alışveriş alanında daha gelişmiş bir arayüz ile karşımıza çıkacak. Şirket, ürün açıklamaları, fiyatlar ve puanlamalar dahil olmak üzere pek oldukca bilgiye yer vermeyi planlıyor. E-ticaret sitelerinden çekilen bilgiler, kartlar halinde kullanıcıların ilgisine sunulacak. Google’ın, bu bağlamda Shopify başta olmak üzere pek oldukca yeni ortaklığa imza attığını belirtelim.

Geliştirici odaklı yenilikler: Flutter, Firebase ve Arctic Fox

Google’ın platformlar arası UI aracı Flutter’ın yeni versiyonu duyuruldu. Böylece Flutter, yeni güvenlik ayarlarına, performans geliştirmelerine ve iş akışı güncellemelerine kavuştu. Google’ın duyurduğu geliştirici odaklı yenilikler Flutter ile sınırlı değil. Geliştirici platformu Fİresbase de güncellenen özellikleri ve platforma eklenen yeniliklerle dikkat çekti.  Örnek olarak, Remote Config güncellemesi ile geliştiriciler, kullanıcı tiplerine göre uygulamaları kişiselleştirebilecek. Aynı halde  App Check özelliği ile uygulamaların dışarıdan gelen tehditlere karşı korunması sağlanacak.

Google Android Studio’nnun yeni versiyonu Arctic Fox ise Jetpack Compose isimli yeni bir arayüz aracına kavuşuyor. Şirketin Arctic Fox ile yazılımcıların, uygulamalarını erişilebilirlik çerçevesinde geliştirmesi de sağlanıyor.

  1. wordPress site hızlandırma WordPress site hızlandırma eklentileri, sitenizin performansını artırır ve daha yüksek performansa katkı sağlar. Sitenizi optimize etmenize ve hızı verimli bir
  2. Hemşire Maaşı Ne Kadar Oldu Hangi Hemşireler Kaç TL Maaşlar Alıyorlar? Hemşire Maaşı Ne Kadar Oldu Hangi Hemşireler Kaç TL Maaşlar Alıyorlar?

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli