Google, Konum Verilerini Gizlemeyi İmkansız Hale Getiriyor

İnternet kullanıcılarının verilerinin gizliliği mevzusu, geçtiğimiz birkaç senedir bitmek bilmeyen devasa bir gündem maddesi olarak hayatlarımızın merkezinde. Veri toplama politikaları nedeniyle Facebook kadar olmasa da bol miktarda sorun yaşayan dev şirketlerden biri de tahmin edeceğiniz suretiyle Google. Şimdiye kadar bu mevzuda çizdiği ‘kırılgan ve saydam’ imaja karşın açıklarını tam olarak kapatamayan firma, şimdilerde yeni bir problemle yüz yüze.

Üstelik bu defa soruna dair direkt Google mensuplarının ifadelerine dayanan belgeler mevcut. Mevzu ise Google’ın kullanıcılarından toplamış olduğu vaziyet verileri. İfadeler, geçtiğimiz sene Amerika’de Google’a karşı oluşturulan bir davadan. Ortaya çıkmalarının gerisinde ise News Media Alliance ve Digital Content Next adlı tecim birliklerinin ‘her insanın verilerinin iyi mi yasal olmayan yollarla toplandığını bilmeye hakkı olduğu’ yönündeki söylemleri ve talepleri.

Google, vaziyet verilerini gizlemeyi hemen hemen olanaksız hale getiriyor:

Geçtiğimiz sene oluşturulan mevzubahis davada Google, kullananların vaziyet verilerini yasal olmayan yollarla ve türlü oyunlarla toplamakla suçlanıyordu. Dava süresince Google personellerinden alınan ifadeler ise suçlamanın doğruluğunu ortaya koyuyor.

Google Haritalar’dan görevli eski başkan yardımcısı Jack Menzel, bir anlatım esnasında Google’ın bir kullanıcının ev ve iş konumlarını belirleyememesinin tek yolunun kullanıcının bilgili olarak yanlış adresler vererek Google’ı yanıltması bulunduğunu söylemiş oldu. Google’ın vaziyet hizmetlerinden görevli kıdemli ürün yöneticisi Jen Chai ise firmanın gizlilik ayarlarının karmaşa yapısının birbiriyle iyi mi bağlantılı bulunduğunu ve iyi mi çalıştığını tam olarak bilmediğini açıkladı.

Davadaki belgelerde yer edinen bilgilere nazaran Google, Android’in ayarlar menüsünde gizlilik ayarlarına ulaşmayı basit hale getirdikten sonrasında kullanıcılar bu avantajdan yararlanarak gizlilik ayarlarına yönelik daha oldukca denetim sağladılar. Sadece bu durumdan şikayetçi olan Google, yeni sürümlerde gizlilik ayarlarını gizleyip menüde bulması zor hale getirerek kullanıcılarını manipüle etti.

Ek olarak yeniden davada ortaya çıkan bilgilere nazaran Google, LG benzer biçimde kimi parlak zeka telefon üreticilerini de gizlilik ayarlarını gizlemeleri hikayesinde ‘uyardı’. Google’ın vaziyet verilerine ulaşmak için kullandığı bir öteki metot ise üçüncü taraf uygulamalar üstünden vaziyet bilgisine erişmek. Google’dan hemen hemen mevzuya ait cevap gelmedi sadece firmanın bütün bu belgelerin ve ifadelerin ortaya çıkmasıyla zor bir süreçten geçeceği kararlı.

GÜNCEL TEKNOLOJİ BLOG WEB SİTESİ

güvenlik kamerası En aktüel teknoloji haberleri, yeni çıkan teknolojik aygıtlar ve teknolojik aygıtların tüketimini ile alakalı sorun yaşıyorsanız tam yerindesiniz. Teknoone.net size ihtiyac duyulan tüm verileri ücretsiz bir durumda sunacaktır. Ayrıca eklenti, sitenizdeki HTTP isteklerini azaltmanıza imkan tanır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli