e
sv

Google Tensör çip Geekbench’de görüntülendi!

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Google Pixel 6 ve Pixel 6 Pro telefonları, bu yıl Ekim ayında resmi olarak piyasaya sürülecek ve yeni kuşak akıllı telefonlar Google Tensor çipi ile donatılacak. Bu yeni çip yapay zeka teknolojisini destekleyecek. Ses tanımayı, fotoğraf ve görüntülerin işlenmesini de güzelleştirecek.

Google Tensor çipinin özellikleri

Google, Tensor çipinin Google Pixel 6 ve Pixel 6 Pro‘yu bugüne kadarki en süratli, en akıllı ve en inançlı Pixel telefonu yapacağını söyledi. Hepimizin bildiği üzere bundan evvel tüm Google Pixel telefonları Qualcomm tarafından geliştirilen işlemcileri kullanıyordu lakin bu Pixel serisi telefonların Qualcomm Snapdragon çipinden birinci çıkışı olacak.

Pixel 6 Serisi telefonların tasarımı, renkleri ve özellikleri duyurusunda Google, Tensor çipinin rastgele bir özel parametresini açıklamadı. Google telefonlarına donanım ve yazılım irtibatını üzerinde tam denetim sağlayacak olan Tensor Çipinin daha uygun imaj işlemeye ve daha fazla özelliğe yol açabileceği söyleniyor.

Son vakitlerde, Google Tensor çipi spesifikasyonları Geekbench performans testi sitesi aracılığıyla açıklandı. Google Tensör çipinin, 2.8Ghz saat suratına sahip iki Arm Cortex-X1 çekirdeği kullandığını ortaya koyuyor. Her iki telefonda da iki Arm Cortex-X1 yüksek performanslı çekirdek kullanılacak. Bu işlemci Snapdragon 888 ve Exynos 2100‘e nazaran âlâ bir performans artışı sağlayabilir. Öteki çekirdekler ortasında iki adet 2.25GHz ve dört adet 1.8GHz suratında güç tasarruflu çekirdek ve Mali-G78 GPU bulunacak.

Google‘ın Pixel için özel SoC‘si olan Tensor çipinin, bilhassa AI bilgi süreç ve güvenlik etrafında optimize edildiği, hesaplamalı fotoğrafçılık performansını daha da geliştirdiği ve sesli komutlar, makine çevirisi, altyazı ve dikte üzere özelliklerde daha süratli karşılık sağladığı söyleniyor. Google lider yardımcısı Rick Osterloh, Tensor çipinin AI teknolojisi etrafında inşa edildiğini söyledi.

Google çipi ile birlikte Pixel telefonlar daha da süratli olacağa benziyor. Google‘ın son gelişmeleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli