e
sv

Google, Yeni Bir Artırılmış Gerçeklik Aygıtı Geliştiriyor

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Google, çağdaş artırılmış gerçeklik araştırmalarının ve aygıtlarının birinci dalgasında öncülük yapan şirketlerden biriydi. Lakin Apple ve Facebook bu alana ağır yatırım yapmasına karşın, Google ise son yıllarda artırılmış gerçeklik alanında pek bir atak yapmadı. Ancak görünüşe nazaran bu trend yakında bilakis dönecek.

Ars Technica’nın haberine nazaran, işletim sistemi mühendisliği yöneticisi Mark Lucovsky, Google’a katıldığını duyurdu. Lucovsky, daha evvel Meta için karma gerçeklik işletim sistemi çalışmasına başkanlık etti ve ondan evvel Microsoft’ta Windows NT’nin kıymetli mimarlarından biriydi. Mark Lucovsky, “Benim rolüm, Google’da artırılmış gerçeklik için işletim sistemi takımına liderlik etmek.” diye yazdı.

Ayrıyeten, Google’ın artırılmış gerçeklik konusunda Apple yahut Meta kadar önemli olduğu izlenimini veren Google’daki birtakım iş ilanlarıyla ilgili bir ilişki da paylaştı. Bu iş ilanlarından biri (“Kıdemli Yazılım Geliştiricisi, Gömülü, Artırılmış Gerçeklik İşletim Sistemi”) ise Google’ın maksadını net tabirlerle tanımlıyor:

“Ekibimiz, artırılmış gerçeklik ürünlerimizdeki donanımı denetim eden ve yöneten yazılım bileşenlerini oluşturuyor. Bunlar, artırılmış gerçeklik aygıtları üzerinde çalışan ve donanıma en yakın yazılım bileşenleridir. Google, artırılmış gerçeklik portföyüne eserler eklerken, OS Foundations (İşletim Sistemi Temelleri) ekibi yeni donanımla çalışan birinci yazılım takımıdır.”

Başka iş ilanları, yeni işe alınanların “yenilikçi bir artırılmış gerçeklik cihazı” üzerinde çalışacağına işaret ediyor. Bu iş konumlarının büyük bir kısmı, Amerika Birleşik Devletleri’nde olsa da, kimileri ise Google’ın 2020’de satın aldığı Kanadalı akıllı gözlük üreticisi North’un Ontario, Waterloo’daki genel merkezinde bulunuyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli