e
sv

Google’a tekrar ceza şoku! Bu sefer 177 milyon dolar

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Google, İnternet ile ilgili hizmetler ve eserler alanında faaliyet gösteren en ünlü Amerikan teknoloji şirketlerinden biri. Google’u dünya çapında neredeyse her bilgisayar ya da telefon kullanıcısı kullanıyor desek yanlış olmaz. Fakat şirketin başı aldığı para cezalarından kurtulamıyor.

Kore Adil Ticaret Komitesi, teknoloji devine Android rakiplerinin gelişimini engellemek için pazardaki hakim pozisyonunu kullanmakla suçlayarak 177 milyon dolar para cezası kesti. Yonhap News’e nazaran, Kore’nin antitröst düzenleyicisi, Google’ın Android işletim sistemini kullanma karşılığında üreticilere imza attırdığı anti-parçalanma mutabakatının (AFA) rekabeti engellediğine karar verdi.

Google’a 177 milyon dolar para cezası

Kelam konusu mutabakat, Koreli şirketler Samsung ve LG de dahil olmak üzere telefon üreticilerinin kendi Android işletim sistemi sürümlerini aygıtlarına oluşturmalarını ve yüklemelerini engelliyor. Yonhap News, komitenin kelam konusu muahedeyi 2016’dan beri rekabeti engelleyip engellemediğini istikametinde araştırdığını söylüyor. Kurul, Google’a para cezası vermenin yanı sıra, şirketin üreticileri ileriye dönük AFA’ları imzalamaya ve mevcutları değiştirmeye zorlamasını da yasakladı.

Google’dan ise karşılık gecikmedi. Şirketin bir sözcüsü, “Bugün yayınlanan KFTC kararı, muahedenin yararlarını görmezden geliyor ve tüketicilerin yararlandığı avantajları baltalıyor. Google, KFTC’nin kararına itiraz etmeyi planlıyor” dedi.

Bu değişiklik, Google ve Apple’ın App Store’larındaki uygulamalar için üçüncü taraf ödemelerine müsaade vermesini gerektirecek bir yasa da ekliyor. Aslında Epic ile tartışmalı olan App Store’un bu hususa yansısı ne olacak göreceğiz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli