e
sv

Google’da arama yaparken kullanabileceğiniz az bilinen hileler!

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Google ile bir şeyi araştırırken kullanabileceğiniz arama hileleri olduğunu biliyor musunuz? Aradığınız şeyi bulmanızı kolaylaştırabilirsiniz. İşte Google arama ipuçları!

Google kolay bir arama motoru üzere görünse de aslında bu kadar kolay değildir. Google arama hileleri, bir şey bulmanıza yahut arama yaparken kolaylaştırmanıza yardımcı olacak küçük fonksiyonlar. “Ne kadar kolay olabilir ki?” Şayet o denli düşünüyorsanız, yanılacağınızı evvelce söylemek faydalı olacaktır.

Google’da aranan bilgilere ulaşmak sanılandan daha karmaşık süreçlere yol açabilir. Burada sizi onlardan kurtaracak Google arama ipuçlarından bahsediyoruz. Aradığınız değerli malzemeyi birkaç tıklamayla bulmanıza yardımcı olmak için Google’da arama yapmanın en tesirli sistemlerinin listesini yaptık.

İşte Az Bilinen Google Arama Hileleri

1) Yalnızca Aradığınız Şeyi Bulun

Google arama hileleri listemize sizin için en çok çalışacak bir özellik ile başlıyoruz. Merak ettiğiniz bir bahis hakkında bilgi edinmeye çalışırken, bununla ilgisi olmayan sonuçlarla karşılaştığınız vakitler oldu mu? Google’ın hayal edilemeyecek boyutta bir veritabanı var ve buna nazaran karmaşık bir algoritması var. Bu nedenle, tabiri caizse vakit zaman başı karışabiliyor.

Bu üzere durumlar için geliştirilen mükemmel bir tahlil var. ‘’Tırnak içine bir söz koyarsanız’’, Google aramanızı özel hale getirir ve tırnak içinde belirttiğiniz sözle arama sonuçlarını getirir.

2) İstenmeyen Arama Sonuçlarından Kurtulun

Tırnak işaretleri kullanarak aramayı özelleştirmenize karşın, istediğiniz sonucu alacağınız garanti edilmez. Bilhassa söz benzerliklerinin olduğu durumlarda (ilginiz ve bilginiz gibi), istenmeyen web sayfalarıyla müsabaka olasılığınız daha yüksektir.

Bu mümkünlüğü büyük ölçüde azaltan öteki bir özellik: tire. Örneğin, iPhone 13 özellikleri ve fiyatı hakkında bilgi almak istiyorsunuz, fakat iPhone 13 Pro daima olarak gündeme geliyor. Bu türlü vakitlerde, aramanın sonuna “-Pro” tabirini ekleyerek bu kelimeyi sonuçlardan hariç tutabilirsiniz.

3) Sevdiğiniz Misal Siteleri Bulun

Diyelim ki takip etmeyi sevdiğiniz bir siteniz var, içeriğini beğeniyorsunuz ve neredeyse kalkıp bütün sayfalarında dolaşıyorsunuz. Benzeri yahut ilgili siteleri bulabileceğiniz bir Google arama hilesi olduğunu biliyor muydunuz? Kullanmanız gereken parametre: related.

Şahane bir online içerik sitesi bulduysanız ve benzeri web siteleri bulmak istiyorsanız, ortalarında boşluk bırakmadan “related:” yazıp sitenin adresini ekleyebilirsiniz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli