e
sv

Güney Afrika’da arılar, kuşağı tükenmekte olan 63 pengueni öldürdü

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Pazar günü Güney Afrika Kıyı Kuşlarını Muhafaza Vakfı’nın yaptığı bir açıklamada, Cape Town dışında bulunan plajların birinde bir arı sürüsünün, kuşağı tükenmekte olan 63 Afrika penguenini (gözlüklü penguen) öldürdüğü belirtildi.

Vakıftaki veterinerlerden biri olan David Roberts yaptığı açıklamalarda şunları söyledi: “Uyguladığımız testler sonucunda penguenlerin gözlerinin etrafında arı sokmasına dair deliller bulduk. Bu epey nadir bir olay, bu şekil bir şeyin sık sık olmasını beklemiyoruz. Ayrıyeten bölgede meyyit arılarla da karşılaştık.”

Ek olarak Roberts, jenerasyonu tükenmekte olan bu penguenlerin müdafaa altında olduğunu, bu formda ölmemelerinin gerektiğini, bu durumun onları çok üzdüğünü kelamlarına ekledi.

Penguenler, ulusal park olan bir bölgede bulunuyordu. Bu bölgenin de Cape bal arılarının ekosisteminin bir kesimi olduğu belirtildi.

“Arı sokması dışında fizikî yaralanmaya rastlanmadı”

Güney Afrika Ulusal Parkları da kuşların ve yapılacak testler için gereken numunelerin vakfa gönderildiğini belirtti. Parklar tarafından yapılan bir açıklamada da kuşlarda arı sokması dışında hiçbir fizikî yaralanmanın bulunmadığı, tüm penguenlerde birden fazla arı sokması tespit edildiği vurgulandı.

Güney Afrika kıyılarında ve adalarında bulunan Afrika penguenleri, Uluslarası Doğayı Müdafaa Birliği’nin kırmızı listesinde yer alıyor. Bu da onların yüksek bir yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu gösteriyor.  

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli