e
sv

Haksız Fiyat Artışı Şikayet Bildirimi Nasıl Yapılır?

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Haksız Fiyat Artışı Şikayet Bildirimi Nasıl Yapılır

Haksız fiyat artışı yakınma bildirimi Tecim Bakanlığı tarafınca tüm işletim sistemlerinde çalışan uygulamalar ile yapılabilmektedir. 

Vatanımızda son dönemde görülen Covid-19 salgını ve bununla birlikte gelen zelzele felaketleri ile işi kazanca çevirmek isteyenlerin fahiş fiyat uygulaması yapmış olduğu görüldü. Bilhassa maske, dezenfektan, eldiven şeklinde ürünler, depremden sonrasında artan konut tutarları vatandaşlar tarafınca toplumsal medyada en oldukca gündeme getirilen konulardan oldu. Bu tepkilere kulak veren Tecim Bakanlığı Haksız Fiyat Artışı HFA-Bildirimi uygulamasını geliştirdi. Vatandaşları bu uygulamayı kullanmaya çağıran Tecim Bakanlığı, her türlü haksız fiyat artışı ile savaşım edeceklerini söylemiş oldu. 

T.C. Kimlik ile Giriş Yapılabilir

Bilhassa zelzele sonrasında konut fiyatlarının artması, salgın sonrasında temizlik maddelerinin ve maske fiyatlarının artması sonrasında hükümet ve buna bağlı olarak Tecim Bakanlığı harekete geçti. Haksız Fiyat Artışı (HFA) Bildirim uygulamasını geliştiren Tecim Bakanlığı vatandaşları bu uygulamaya davet etti. Krizlerden yararlanmak isteyen fırsatçıları ifşa etmek ve haksız rekabetin önlenmesini sağlamak için tüm işletim sistemlerinden çalışan uygulama ile bildirimler yapılabilir.

Yapılması gereksinim duyulan yalnız uygulamaya girmek ve şikayetçi olduğunuz şirket yada işletmenin adresini yazmak. Geri kalan işlemler siz kıymetli ziyaretçilerimizin yerine uygulama tarafınca yerine getirilmektedir. T.C. Kimlik Numarası ile kayıt oluşturabileceğiniz uygulama ile haksız fiyat artışı gerçekleştiren kişi ve işletmeler için kayıt açtırabilirsiniz. İşyerinin unvanı ve adres bilgileri ile birlikte işlem yapabilirsiniz. Haksız kazanç elde etmek isteyenlerin yakınma edilebileceği ortam olan HFA- Bildirimi ile haksız kazancın önüne geçilmesi planlanıyor.

Haksız Kazancın Önüne Geçilmesi Hedefleniyor

Rahat arayüzü ve kolay kullanımı ile birlikte tüketici dostu olan uygulama ile vatandaşların fahiş fiyattan ürün almalarının önüne geçilmek istenmektedir. Ek olarak uygulama üstünden işletme ve fiyat bilgileri hakkında fotoğraf şeklinde dokümanlarda ekleyebilirsiniz.

Bu sistem ile birlikte yalnız işletmeleri değil, hem de online sitelerde de haksız kazanç sağlayanları yakınma edilebilir. Tüm vatandaşların uygulamayı yüklemesi Tecim Bakanlığı tarafınca tavsiye edilmektedir. Son dönemde yaşanmış olan fiyat artışları ile birlikte bilhassa toplumsal medyada dile getirilen şikayetler bu uygulamanın ortaya çıkmasını elde etmiş oldu.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli