e
sv

Harvardlı bilim insanı: Cihan laboratuvarda oluşturulmuş olabilir

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Harvard Üniversitesi’nin eski astronomi kısmı lideri ve fizik profesörü Avi Loeb, cihanın ortaya çıkışı ile ilgili farklı bir teori ortaya attı. Ünlü gök bilimciye nazaran cihan “üst sınıf varlıklar” tarafından bir laboratuvarda oluşturulmuş olabilir. 

Loeb, Scientific American’a yazdığı bir yazıda evrenin gelişmiş bir teknolojiye sahip bir medeniyet tarafından oluşturulmuş olabileceğini öne sürdü. Loeb’e nazaran bu durum gerçek olursa dinlerin “yaratıcı” kavramı ile seküler bir kavram olan “kuantum yerçekimi” birlikte kullanılmaya başlanabilir: 

Loeb yazısında, “Evrenimiz, sıfır net güce sahip düz bir geometriye sahip olduğu için, gelişmiş bir A sınıfı olarak nitelendirilen bir uygarlık, “kuantum tünelleme” yoluyla yoktan bir cihan oluşturabilecek bir teknoloji geliştirmiş olabilir.” sözlerini kullandı. 


“İnsanlar C sınıfı bir uygarlık”

Ünlü bilim beşerinin yazısında birçok değişik teori ortaya atıldı. Bunlardan biri de uygarlık sınıflandırma sistemiydi. Loeb, düşük düzeyde bir teknolojiye sahip olan insanların C sınıfı (yıldızına bağımlı bir uygarlık) olabileceğini belirtti. Loeb’e nazaran teknolojimiz Güneş’ten bağımsız hâle gelebilmemizi sağlarsa B sınıfı bir uygarlık olabilir. Bunun sonrasında da laboratuvarda kendi “bebek” evrenlerimizi yaratabilirsek A sınıf bir uygarlığa dönüşebiliriz. 

Lakin birçok şey teknolojimizin bu kadar gelişmesini engelliyor. Bunlardan en büyüğü, küçük bir bölgede gereğince büyük bir karanlık güç yoğunluğu oluşturamamamız. Bunu oluşturmayı başarabilirsek A sınıf bir uygarlığa dönüşebiliriz. 

Bu, Loeb’in öne sürdüğü birinci farklı teori değil. Loeb’in daha evvel ortaya attığı bir teoriye nazaran, sırf beşerler A sınıf uygarlık olmaya çalışan canlılar değiller. Loeb’a nazaran teknolojik olarak gelişmiş bir uzaylı topluluğunun gönderdiği bir araç 2017 yılında güneş sistemimizi ziyaret etti. 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli