e
sv

HDMI 2.1 Monitör Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

HDMI lisansından sorumlu kuruluş, üreticilerin aktifleştirilen özelliklerin listesini açık bir formda belirttikleri sürece HDMI 2.0 monitörlerini HDMI 2.1 olarak etiketlemelerinde bir sorun olmadığını söyledi. Yeni standart eski aygıtlarla geriye dönük uyumluluğu korumak zorunda olduğundan, HDMI 2.0 özellikleri artık HDMI 2.1 standardının “teknik olarak” bir modülü niteliğinde.

Pekala bu ne manaya geliyor? Artık HDMI 2.1 takviyeli monitör alırken eserleri daha yakından ve dikkatli biçimde izlemek gerekecek. HDMI lisanslama kuruluşu, HDMI 2.1 özelliklerinin isteğe bağlı olduğunu argüman ediyor ve hangi özellikleri desteklemeyi planladıklarını bildirmek üreticilerin kendi sorumluluğunda. Öteki bir deyişle monitörde HDMI 2.1 etiketi olması, oyuncuların beklediği HDMI 2.1 özelliklerinin tamamını desteklediği manasına gelmiyor.

Sorun birinci olarak Xiaomi’nin Çin’de piyasaya sürülen 24,5 inç 240 Hz monitöründe görüldü. Şirket pazarlama malzemelerinde HDMI 2.1 ibaresini çok bir formda kullanmıyor, fakat bu standart eserin teknik özelliklerinde yıldız simgesiyle açıkça belirtiliyor. Monitörler sırf özgün HDMI 2.0 özelliklerinin bir modülü olan TMDS sinyal protokolünü destekliyor ve daha yüksek bant genişliği elde etmek için gerekli olan FRL’yi (Sabit Sürat Bağlantısı) desteklemiyor. Sonuç olarak daha yüksek çözünürlüklerde daha yüksek yenileme suratlarına ulaşmak mümkün değil.

Mevzu hakkında HDMI 2.1 özelliklerinin bu formda kullanımına nasıl müsaade verildiğinin bir açıklaması için HDMI Lisanslama Yönetimi’ne ulaşıldı. Görünüşe nazaran HDMI 2.0 standardı artık mevcut değil ve üreticilerin bunun yerine HDMI 2.1 etiketine başvurması gerekiyor. Yani tüm monitörler artık HDMI 2.1 olarak etiketlenebiliyor ve hangi özelliklerin nitekim desteklendiği açık bir biçimde vurgulanması gerekiyor. Varsayım edebileceğiniz üzere bu da müşterilerin işini uygunca zorlaştıracak.

Ana telaş ise farklı bir sinyalleme sisteminin bant genişliğinde sınırlamalara neden olması. HDMI 2.1, oyuncular için epeyce kıymetli olan birçok kıymetli teknolojiyi beraberinde getirdi. Değişken Yenileme Suratı (Variable Refresh Rate), Otomatik Düşük Gecikme Modu (Auto Low Latency Mod-ALLM) ve Gelişmiş Gelişmiş Ses Dönüş Kanalı (Enhanced Audio Return Channel-eARC) üzere teknolojiler ise bahsedilmesi gereken en değerli teknolojiler ortasında yer alıyor. Birtakım yeni monitörler ve televizyonlar, HDMI 2.1 dayanağıyla birlikte bu özellikleri sunmaya başladı.

‘Sahte HDMI 2.1’ sorunu şimdi yaygın değil ve markaların monitörlerini nasıl pazarlayacağını vakit gösterecek. Bu noktada HDMI 2.1 takviyeli monitör satın alırken tüm ayrıntılara dikkat etmenizde yarar var.

 1. HDMI 2.0 artık mevcut değil ve aygıtlar artık referans alınmadığından v2.0 etiketiyle görünmeyecek.
 2. HDMI 2.0’ın özellikleri artık 2.1’in bir alt kümesi niteliğinde.
 3. HDMI 2.1 ile alakalı tüm yeni yetenekler ve özellikler isteğe bağlı. Buna FRL, daha yüksek bant genişlikleri, VRR, ALLM ve öbür her şey dahil.
 4. Bir aygıtın 2.1’e uygun olduğu argüman ediliyorsa, üretici “karışıklık olmaması” için aygıtın hangi özellikleri desteklediğini açıkça belirtmeli.
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli