e
sv

Hekimlerden farklı bir talep: “Daha fazla organ emojisi gelsin”

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Anatomik kalp ve akciğer emojisinin geliştirilmesine yardımcı olan acil tıp hekimi Shuhan He’ye nazaran tıp dünyası mevcut emojilerle yetinemiyor. Tabibin niyetine nazaran hasta ve hekim ortasındaki etkileşimi artırmak ve irtibatı geliştirmek için daha fazla emojiye muhtaçlık var.

Son yıllarda tıp ve sıhhatle ilgili olarak işitme aygıtları, kemikler ve mikroplar üzere emojiler hayatımıza girdi. Fakat bu kadarı hekimlere kâfi gelmiyor. Geçen hafta tabiplerden farklı bir talep geldi. Görünüşe nazaran tabipler, mide, karaciğer ve bağırsaklar üzere daha fazla organ için emoji istiyor. Serum torbası üzere ekipmanların da gelmesi talep ediliyor. Ayrıyeten, tıbbi irtibatta emoji kullanımı için bir standart oluşturulmasını bile planlıyorlar.

Hekim hasta irtibatı için daha fazla tıpla alakalı emoji gelmeli


Acil tıp hekimi Shuhan He, “Tıpta, hastalar muhakkak sözcükleri söylediklerinde, makul patolojilerle yüksek seviyede bağıntılı olma eğiliminde olduklarını biliyoruz” diyor. Beşerler çoklukla ezici göğüs ağrısını, örneğin göğsünde bir fil oturuyormuş üzere hissetmek olarak tanımlar. “Ayrıca daima olarak insanlara soruyoruz, ağrınız nasıl: keskin, bıçaklama üzere ya da ateş hissi üzere mi? Bunların hepsi kelamlı bağlantıdan fazla fotoğraflı olarak temsil edilebilen emojiler” sözlerini kullandı.

Tabibin dediğine nazaran hasta ve tabip ortasında irtibat kıymetli bir kesimi da emojiler. Örneğin ağrı skalasını belirlemek için de emojilerden yararlanılıyor. Gülen bir hızdan yavaş yavaş ekşiyen hıza dönen emoji yaygın olarak kullanılıyor. Bu ölçek başlangıçta çocuklar için geliştirilmiş fakat artık yaygın kullanımda. Acil tıp tabibine nazaran emojiler en çok farkllı kültürlerde irtibat kurmaya yarıyor. Lisanın kâfi gelmediği yerde hasta kaygısını emoji ile söz edebiliyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli