Herkesin Bir Parola Yöneticisine İhtiyacı Var

Her insanın Bir Parola Yöneticisine İhtiyacı Var

Ziyaret ettiğiniz hemen hemen her web sitesi, flört uygulamalarından hiper emin bankacılık sitelerine kadar bir kullanıcı hesabı oluşturmanız ve bir parola düşünmeniz konusunda ısrar ediyor. İnsan hafızası bunlardan düzinelerce ve düzinelerce yetişemez. Bazı insanlar, “123456789” veya “şifre” şeklinde, ihtimaller içinde olan en bayağı şifreleri, hatırlaması basit şeyleri kullanma konusunda parlak bir fikir edinir. Bazıları ise son hiyerarşi rastgele bir şifreyi ezberler ve bunu her şey için kullanır. Her iki yol da sizi kimlik hırsızlığının en son kurbanı yapacaktır.

Onlar şeklinde olmayın – bir şifre yöneticisi kullanın. Bir parola yöneticisi ile, her web sitesi için o dirayetli, benzersiz parolayı hatırlamak zorunda değilsiniz. Parola yöneticisi bunları sizin için saklar ve hatta yeni, rastgele parolalar oluşturmanıza bile destek verir. İhtiyaçlarınıza en uygun şifre yöneticisini seçebilmeniz için düzinelerce denetim ettik ve analiz ettik. İlk seçiminizden memnun değil misiniz? Merak etmeyin. Bir oldukça hizmet, kayıtlı verilerinizi dışa aktarmanıza veya diğeri ürünlerden içe aktarmanıza olanak vererek, parola yöneticileri içerisinde geçiş yapma işlemini kolaylaştırır .

Bu toplamadaki tüm ürünler en az üç buçuk yıldız kazandı ve paraya mal oldu (bir tek bazı sınırlamaları kabul ederseniz bazılarını ücretsiz olarak kullanabilirsiniz). Para harcamak istemiyor ve sınırlamalar istemiyorsanız endişelenmeyin. En iyi ücretsiz şifre yöneticilerini ayrı bir makalede topladık. Ücretsiz araçların bir oldukça en gelişmiş özelliklerden yoksundur, bir tek işi tamamlarlar. Bu toplamaya kaydedebileceğiniz şifre sayısını kısıtlayan veya cihazlar arası senkronizasyonu engelleyen herhangi bir şifre yöneticisi eklemiyoruz. LastPass’ın ücretsiz kullanıcılar için yaklaşan senkronizasyon kısıtlamaları ışığında, onu bu toplamadan çıkardık. Bu değişiklik nedeniyle LastPass’tan ayrılmayı düşünüyorsanız, en iyi LastPass alternatiflerimize göz atın .

Şifrelerinizi Her Platformda Güvenceye Alın

Bir parola yöneticisine kaydolduğunuzda, yapmanız gereksinim duyulan ilk şeylerden biri hesabınız için bir ana parola oluşturmaktır. Ana parolanız, parola kasanızın içeriğini şifrelemek için kullanılır, şundan dolayı başkalarının tahmin etmesini veya öğrenmesini zorlaştırmalısınız. Yalnız unuttuğunuz kadar rastgele olamaz; Ana parolanız muhtemelen kurtarılamaz. Yol göstermesi için emin, karmaşık parolalar oluşturma konusundaki ipuçlarımızı okuyun .

Ek bir önlem olarak, biyometrik, SMS tabanlı veya Google Authenticator şeklinde bir kimlik doğrulayıcı uygulamasında depolanan zamana dayalı tek seferlik şifreler (TOTP’ler) veya Microsoft Authenticator. En iyi parola yöneticileri, YubiKey ve Titan Security şeklinde U2F veya OTP tabanlı donanım anahtarları vesilesiyle kimlik doğrulamayı destek verir .

Herhangi bir parola yöneticisine bağlanmadan önce, kullandığınız her cihaz platformunu desteklediğinden emin olmanız gerekir. Unutulmaması gereksinim duyulan bir nokta, birçok tarayıcı uzantısının, her masaüstü işletim sistemini desteklemeyebilecek yöresel bir masaüstü bileşenine dayandığıdır. En iyi parola yöneticilerinin, onu kurduğunuz her yerde bağımsız olarak çalışabilen ve kasanızı tam olarak yönetmenize izin veren tarayıcı uzantıları vardır.

Mobil platformlar için tam destek, herhangi bir çağıl şifre yöneticisi için bir gerekliliktir, şundan dolayı bir oldukça kişi mobil cihazlarını emin sitelere ve uygulamalara erişmek için sıklıkla kullanır. Bir oldukça tecrübe ve özellik sorunsuz bir şekilde mobil platformlara çevrilir, bir tek hiç kimse akıllı telefonunun küçük klavyesine @ 2a & AY8mePu8HU @ H şeklinde bir şifre girmek istemez . Her her neyse ki, parola yöneticisi uygulamaları genellikle parmak izinizi veya yüzünüzü kullanarak kimlik doğrulamanıza ve bir düğmeye dokunarak doğrudan uygulama içi kimlik bilgilerini doldurmanıza izin verir.

Parola Temelleri

Bir oldukça kişi, web sitesi kimlik bilgilerini yönetmek için ilk başlarda bir şifre yöneticisi kullanır. Uygulamada, emin bir sitede oturum açtığınızda, hizmet kimlik bilgilerinizi kaydetmeyi önerir. Bu siteye döndüğünüzde, bu kimlik bilgilerini doldurmayı tavsiye eder. Aynı site için birden fazla giriş kaydettiyseniz, şifre yöneticisi tüm bu seçenekleri listeler. Bir oldukça, kaydedilmiş oturum açma bilgilerinin bulunduğu bir tarayıcı araç çubuğu menüsü de sunar, böylece doğrudan kaydedilmiş bir siteye gidip otomatik olarak oturum açabilirsiniz.

Bazı ürünler parola değişikliği olaylarını algılar ve mevcut kaydı güncellemeyi önerir. Bazıları, emin bir web sitesi için yeni bir hesap oluşturduğunuzda kimlik bilgilerinizi kaydeder. En oldukça rahatlık için, parolaları otomatik olarak kaydetmeyen parola yöneticilerinden kaçınmalısınız.

Mevcut tüm şifrelerinizi bir şifre yöneticisine almak iyi bir ilk adımdır. Sonrasında, zayıf ve yinelenen parolaları tanımlamanız ve bunları zor olanlarla değiştirmeniz gerekir. Birçok parola yöneticisi zayıf, yinelenen veya güvenliği ihlal edilmiş parolaları işaretler ve bunları iyileştirmenize destek verir.

Yeni bir emin hesap oluşturduğunuzda veya zayıf bir şifreyi güncellediğinizde, dirayetli ve benzersiz bir şey bulmaya çalışırken beyninizi zorlamayın. Bırakın parola yöneticiniz bununla ilgilensin. Ne de olsa hatırlamak zorunda değilsin. Oluşturulan parolalarınızın en az 20 karakter uzunluğunda olduğundan ve tüm ana karakter türlerini (büyük harf, küçük harf, sayılar ve semboller) içerdiğinden emin olun ; tüm oldukça fazla ürün varsayılan olarak daha kısa bir uzunluğa sahiptir.

Formları Otomatik Doldur

Bir oldukça parola yöneticisi depolanan kimlik bilgilerini otomatik olarak doldurabildiğinden, web formlarındaki kişisel verileri (ad ve soyad, e-posta adresi, telefon numarası, banka kartları, pasaport numaraları vb.) Otomatik olarak doldurmaları bir tek küçük bir adımdır. Sonuçta, ödeme ve kimlik ayrıntılarını şifreli bir kasada saklamak, bunları bir web sitesine veya tarayıcıya kaydetmekten oldukça daha emin bir yoldur.

En oldukça oy alan ürünlerin bir oldukça, bir web formu doldurma bileşeni içerir. Veri koleksiyonlarının genişliği ve esnekliği, web formu alanlarını depolanan öğelerle eşleştirirken doğruluğu şeklinde değişir. Bir veya iki alanı kaçırsalar bile doldurdukları, yazmak zorunda olmadığınız alanlardır. Tüm aynı bilgileri almak isteyen kaç siteye gittiğinizi düşünün; bu özellik büyük bir süre tasarrufu sağlar.

Her şifre yöneticisi, şekil doldurmayı farklı şekilde ele alır. Bazıları hemen tanınan tüm alanları doldurur, bazıları bir alana tıklamanızı bekler, bazıları açılır ve ne tercih ettiğinizi sorar. Ödeme seçeneklerinizi saklamak için doğru renk ve banka logosuna sahip gerçekçi kredi kartı resimlerini kullanan ürünler bile bulacaksınız.

Gelişmiş Parola Yönetimi Özellikleri

Tüm bu ürünlerin temel parola yönetimi görevlerini yerine getirildiği düşünülürse, bunlardan herhangi biri ötekilerden nasıl ayrılır?

Kullanışlı bir gelişmiş özellik, yalnızca web siteleri için değil, uygulamalar için parolaları yönetmektir. Diğeri, kırılgan işlemleri korumak için tasarlanmış ve bir finans sitesini ziyaret ettiğinizde otomatik olarak çalıştırılan emin bir tarayıcıdır. Parola değiştirme dönemini otomatikleştirme yeteneği, bu günlerde gittikçe daha az yaygın görünüyor. Bazı parola yöneticileri, sıfır bilgi politikalarını korumak için bu özelliği hiçbir süre sunmadı.

Bir oldukça parola yöneticisi, parolaları diğeri kullanıcılarla emin bir şekilde paylaşmak için yerleşik bir mekanizma içerir, bir tek bazıları gelişmiş izinlerle bir adım daha ileri harcama. Örnek olarak, birkaç parola yöneticisi, parolayı görünür hale getirmeden bir oturum açma bilgilerini paylaşmanıza, paylaşımı iptal etmenize veya alıcıyı öğenin sahibi yapmanıza izin verir. Daha küçük bir not olarak, öldükten daha sonra emin hesaplarınıza ne olacak? Artan sayıda ürün , ölüm veya iş göremezlik durumunda oturum açma bilgilerinizi güvendiğiniz bir kişiye aktarmanın bir yöntemi olan dijital bir miras için bazı düzenlemeler içerir .

Güvenilir bir HTTPS bağlantısı kullanmayan bir web sitesine emin kullanıcı adınız ve şifrenizle giriş yapmak büyük bir hayır-hayırdır. Hatta bazı şifre yöneticileri, güvensiz giriş sayfaları konusunda sizi uyarır. HTTPS kullandığınızda bile, koklayıcılar ve meraklı kişiler, emin sitede oturum açtığınız bayağı hakikatı ve bağlandığınız IP adresi şeklinde aktiviteniz ile alakalı bazı şeyler öğrenmeye devam edebilir. Güvenilir bağlantılarınızı sanal bir özel ağ veya VPN üzerinden çalıştırmak bir koruma katmanı ekler. Dashlane artık bayağı bir yerleşik VPN içeriyor ve RememBear, Editörün Seçimi kazanan TunnelBear VPN ile aynı kaynaktan geliyor.

Güvenilir depolama, parola yöneticileri içerisinde da giderek yaygınlaşan bir özelliktir. Depolama tahsisi, özel bir bulut depolama ve senkronizasyon hizmetine olan ihtiyacın yerini almaz, bir tek bir oldukça durumda, önemli belgeleri şifreli bir durumda saklamak için yeterlidir.

Yukarıdaki grafikteki her ürün en az üç buçuk yıldız puanı kazandı. Üç yıldızlı olanlar hala iyidir, bir tek orada en iyileriyle pek de yukarıda değiller. Bu tabloda olmayan belirli bir şifre yöneticisi arıyorsanız, muhtemelen onu inceledik, bir tek bir şekilde tamamlanmamış bulduk.

Daha önce de belirtildiği şeklinde, burada yalnızca ücretsiz şifre yöneticisi bulamazsınız; bu ürünler ayrı bir toplamadadır. Parola yöneticileri, hem olağanüstü ücretli aynı zamanda ücretsiz katmanlar sunar, her iki toplamada da görünür.

Dijital yaşamınızı güvence altına almak için ihtiyacınız olan tek şey parola yöneticisi değildir. Bir VPN ve iki faktörlü kimlik doğrulama kullanmanın öneminden daha önce bahsetmiştik, bir tek bir güvenlik paketi de kullanmalısınız . Tüm güvenlik yazılımlarınızın çalıştığını doğrulamak da asla zarar vermez .

En İyi Parola Yönetim Yazılımı

Bir parola yöneticisinin gelişmiş özellikler sunması gerekse de, kullanımı basit olmalı ve gereksiz karmaşıklıktan kaçınmalıdır. Bir parola yöneticisinden rahatsız olan veya şaşkına dönen kullanıcılar, parolayı saklamak ve paylaşmak için yapışkan notlar kullanmaya veya daha kötüsü her yerde aynı parolayı uygulamaya geri dönebilir.

Kategori için Editörlerimizin Seçimi kazananları Dashlane, Keeper Password Manager & Digital Vault ve LastPass. Kaygan ve cilalı Dashlane bir ton özelliğe sahiptir. Keeper, eksiksiz bir gelişmiş özellikler seti, şık ve zarif bir kullanıcı arayüzü ve her popüler platform ve tarayıcı için destek sağlar. LastPass Premium, LastPass’ın ücretsiz sürümünde yapılacak değişikliklere rağmen kullanım kolaylığı ve rekabetçi güvenlik araçları nedeniyle mükemmeldir. Bu ürünlerden herhangi birini seçerken yanlış gitmeyeceksiniz. Editörün Seçimi ödülü kazanmayan ürünler yine de haklarına sahiptir ve hatta bunlardan birini tercih edebilirsiniz.

Password Manager Built-in TOTP Generator Local Storage Option Encrypted Storage Free Plan Unique Features
1.🥇Dashlane Yes No 1 GB 1 device, 50 passwords VPN, one-click password changer, dark web monitoring
2.🥈RoboForm No Yes No 1 device, unlimited passwords Many form-filling templates, secure note sharing
3.🥉NordPass No No No 1 device, unlimited passwords XChaCha20 encryption, streamlined interface
4. 1Password Yes Yes 1 GB No free plan Travel mode, parental controls
5. LastPass Yes Yes 1 GB Unlimited devices, unlimited passwords (*changing soon*) Built-in 2FA, parental controls
6.Keeper Yes No 10 GB 1 device, unlimited passwords Encrypted messaging, secure storage, dark web monitoring
7. RememBear Yes No No 1 device, unlimited passwords Intuitive interface, unique authentication feature
8. Sticky Password No Yes No Unlimited devices, unlimited passwords Cloud/local backup sync, portable USB option
9. Bitwarden Yes Yes 1 GB Unlimited devices, unlimited passwords Open-source, built-in 2FA, affordable
10. Enpass Yes Yes (only option) No 1 device, 25 passwords Local-only data storage, one-time purchase option
11. True Key No No No 1 device, 15 passwords Digital wallet
12. Password Boss No Yes No No free plan Dark web monitoring
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli