e
sv

Hologram teknolojisi ile manzaralı görüşmeler yaygınlaşıyor

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Büyük şirketlerin günümüz irtibat kesimine yeni bir soluk getirecek Hologram teknolojisine yatırımları sürüyor. Google’dan WeWork’a kadar birçok şirket uzaktan gerçekleştirilen görüşmelerin yorgunluğunu azaltmak için Hologram’a yönelmiş durumda.

Manzaralı görüşmelerin yerini alabilir

Mayıs ayında Google’ın çatı şirketi Alphabet, iştirakçilere üç boyutlu derinlik veren ekranlara sahip bir manzaralı sohbet sistemi Project Starline’ı duyurdu. Bununla bir arada Hologramların ve ilgili teknolojinin yakında tüm dünyadaki konferans odalarında yaygınlaşacağını söylenirken, geçtiğimiz günlerdeIWC’nin CEO’su Christoph Grainger-Herr, ABD’li hologram firması Portl ile anlaşarak Çin’de yer alan bir toplantıya katıldı.

Ön tarafı cam ile kaplı ve 2.5 metre yükseliğe sahip hologram kabinleri üreten Portl, bu kabinlerin içinde bir kişinin gerçek boyutlu bir kopyasının görünmesini sağlıyor. Ayrıyeten yerleşik hoparlörler ile hologramın sesinin duyulması sağlanırken, hologramın kullanıcısının projeksiyonunun önündeki insanları görebilmesi ve duyabilmesi için kameralar ve mikrofonlar bulunuyor.

ABD’li hologram firması Portl’un yöneticisi David Nussbaum,”Grainger-Herr’i İsviçre’nin Schaffhausen kentindeki ofisinden Şanghay’daki aktifliğe ışınladık” ve “İşini yaptı, öbür yöneticilerle sohbet etti ve hatta gerçek vakitli olarak yeni bir saat tanıttı. Sonra onu tekrar dışarı ışınladık!” kelamlarını lisana getirdi.

Her bir portal maliyetinin 60.000 doları bulduğunu söyleyen Nussbaum, birkaç yıl içinde hologramın ofisler ortasında sistemli bir bağlantı metodu haline geleceğini söylüyor. Gelecekte kullanım oranı artacağı düşünülen Hologram teknolojinin, fiyatların düşmesi ile bir arada imajlı görüşmelerin yerini alabileceğini söyleyebiliriz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli