e
sv

Honda, çok taraflı ” Sensing 360″ güvenlik sistemini tanıttı

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Japon otomotiv devi Honda, gerçekleştirdiği güncellemelerle yeni modellerini çok daha inançlı hale getirmeyi hedefliyor. Bu kapsamda tanıtılan “Honda Sensin 360” sistemi, mevcut özellikleri güzelleştirmenin yanı sıra yeni eklentiler de içeriyor.

Yapılan açıklamaya nazaran bu iyileştirmeler, Honda’nın her istikameti ‘görebileceğini’ argüman ettiği yeni bir sensör dizisiyle gerçekleştirilmiş. Bundan bu türlü Honda’nın Sensing teknolojisinde kullanılan kameraya ek olarak 5 adet milimetrik dalga radar sensörleri de araçlarda vazife yapıyor olacak. Bunlardan biri önde yer alırken, öbürleri aracın dört köşesine konumlandırılarak 360 derece görüş sağlayacak.

Bu yeni teknoloji, markanın “Çarpışma hafifletici fren sistemi”nin yol görüş açısını genişleterek bu özelliği daha uygun hale getirecek. Mümkün çarpışmaların şiddetini azaltmayı hedefleyen bu sistem, ayrıyeten kavşaklarda yayalarla çarpışmayı da önlemeye çalışıyor. Araçta daha fazla sensör bulunmasıyla birlikte bu özellik daha fazla istikameti algılayabiliyor olacak.

Benzeri formda Honda’nın Çapraz Trafik İkaz Sistemi de güzelleştirilmiş. Kalkış anında yahut düşük süratte seyrederken sürücüyü çarpışma tehlikesine karşı uyaran bu sistem de yeni sensörler sayesinde daha fazla görüş açısının devreye girmesiyle tehlikelere karşı daha hassas hale getirilmiş.

Öte yandan şerit değiştirme ikaz sistemi de kör noktada bir araç yahut pürüz algıladığında sürücüyü uyaracak yahut direksiyonu denetim ederek aracı şeridine geri döndürecek. Bunun yanı sıra, Honda Sensing 360, adaptif sürat sabitleyici kullanan araçların otoyollarda basitçe sinyal kolunu kullanarak otomatik şerit değiştirmesine müsaade verecek.

Son olarak, yeni sensörler, adaptif sürat sabitleyici kullanan araçların viraja yaklaştıklarında suratlarını otomatik olarak ayarlamalarına imkan tanıyacak. Bu da virajları hem şoför hem de yolcular için daha yumuşak ve konforlu hale getirecek.

Honda Sensing 360 sistemi birinci çıkışını 2022 yılında Çin pazarındaki araçlarda yapacak. Şirket yeni güvenlik sistemini 2030 yılına kadar tüm araçlarına entegre etmiş olmayı hedefliyor. 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli