e
sv

Huawei Gelecek İçin Tohumlar Programı Resmi Açılış Merasimiyle Başladı

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Huawei’in “Gelecek için Tohumlar 2021” projesinin Türkiye ayağı bu yıl da pandemi nedeniyle online olarak gerçekleştirilecek. Bu yıl yüklü olarak elektronik ve bilgisayar bilimleri kısımlarından, toplam 586 üniversite öğrencisinin başvurduğu programa; not ortalamaları, tamamladığı projelere ve İngilizce düzeylerine nazaran, 50 öğrenci seçildi. Huawei Türkiye, bu sene birinci defa 20 lise öğrencisini de konuk iştirakçi olarak programa dahil edecek.

Programın açılış merasiminde; Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan’ın öğrenciler için hazırladığı konuşma yayınlanırken, Türkiye’nin Pekin Büyükelçisi Abdulkadir Emin Önen, Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Liu Shaobin, Bilgi ve İrtibat Teknolojileri Kurumu Lideri Ömer Abdullah Karagözoğlu ve Huawei Türkiye Genel Müdürü Jing Li çevrimiçi canlı olarak iştirakçi öğrencilere hitap etti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, merasimde yayınlanan görüntü kaydında; “Huawei’in dünya genelinde yürüttüğü, Geleceğe Tohumlar programı, bilişim alanında yeteneklerin geliştirilmesi açısından çok bedelli bulduğum bir program. Bu güne dek 130 ülkeden toplamda 8.774 öğrenciye ulaşmış olan bu program, büyük bir muvaffakiyet ile büyüyerek devam ediyor. Ülkemizin yetenekli gençlerinin projede yer alması bizleri keyifli ediyor. Türkiye’nin birinci kere 2015’te dahil olduğu programa, her yıl 10 öğrencimiz iştirak sağlayarak Çin’de 2 hafta süren eğitimler alıyorlar. Bu eğitimler sırasında Huawei’in araştırma ve geliştirme kısımlarına çalışma ziyaretleri gerçekleştirerek teknolojiyi deneyimliyorlar. Ayrıyeten iştirakçiler, Çin kültürünü tanıma fırsatı da buluyor. Bu program, kültürlerin kaynaşması açısından da değerli. İştirakçiler,   ülkeleri için adeta elçi vazifesini üstleniyorlar”  dedi. 

Türkiye’nin Pekin Büyükelçisi Abdulkadir Emin Önen merasimde yaptığı konuşmada: “Türkiye – Çin alakaları her alanda günden güne gelişiyor. Bu bağları kapsamlı bir stratejik paydaşlık düzeyinde sürdürüyoruz. Çinli şirketlerin de son devirde Türkiye’ye kıymetli bir ilgisi var. Bu noktada ülkemiz iktisadına yatırımlarıyla kıymetli katkılar sağlayan Huawei’ye de teşekkür ediyorum. Alanındaki en güzel şirketlerden biri olan Huawei, dünyadaki ikinci büyük Ar-Ge merkezi ile birlikte ülkemizdeki faaliyetlerini muvaffakiyetle sürdürmektedir. Huawei’in “Gelecek İçin Tohumlar” projesinin çok değerli olduğunu düşünüyorum. Sanayi ötesi bu çağda bu projenin her geçen gün büyüdüğünü görmek memnunluk verici. Projede emeği geçen herkese, iştirak gösteren gençlerimize, Türkiye-Çin alakalarına katkıları için teşekkür ediyorum” dedi.

Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Liu Shaobin ise konuşmasında şu tabirlere yer verdi; “Bilgi teknolojilerinde yaşanan ıslahatlar günden güne artıyor. Yeni kuşak dijital iktisat büyük bir süratle gelişiyor. Bilhassa pandemi periyodunda dijital iktisat çok daha kıymetli bir hale geldi. Huawei de Türkiye’deki altyapı çalışmaları ile bu dijital iktisada kıymetli bir katkı sağlıyor. Huawei’in bir öteki değerli katkısı da bu bölümdeki yetişmiş insan gücünün yetiştirilmesi konusunda. Şirketin “Gelecek İçin Tohumlar” projesi, Çin ve Türkiye ortasındaki kültürel irtibat ve etkileşim açısından değerli bir örnek teşkil ediyor. Gençlerimiz bugün öğrenci lakin geleceğin bilim insanları olacaklar. Gelecek İçin Tohumlar programına katkı sağlayan tüm paydaşlara teşekkür ediyorum.”

Bilgi ve İrtibat Teknolojileri Kurumu Lideri Ömer Abdullah Karagözoğlu ise konuşmasında; “İnsanımızın hayatını her taraftan kolaylaştıran teknoloji, vakit içerisinde toplumsal değişimleri ve dönüşümleri de beraberinde getiriyor. Gün geçtikçe bireylerin ve kurumların dijital dünyada yeni uygulamalara ve hizmetlere olan talepleri artıyor. Giderek bireye özel ve katma bedeli yüksek yeni uygulamalar geliştiriliyor. Temaslı aygıt sayısındaki artış ile birlikte, büyük bilgi, yapay zekâ, bulut bilişim üzere kavramlar üzerinde en çok konuştuğumuz kavramlar haline geldi. Bu kavramları düzgün anlayabilen ve teknolojiyi aktif ve verimli kullanabilen ülkelerin her alanda öne geçeceği aşikârdır. Bu noktada uzman insan kaynağı değerli bir rol oynuyor. Huawei’in gençlerimizin yeteneklerini daha da geliştirmek, teknolojiyi deneyimlemek ve kültürler ortası köprü kurmak ismine 2008’den itibaren yürüttüğü “Gelecek İçin Tohumlar” örnek bir proje niteliğinde. Ülkemiz gençleri de 2015’ten itibaren projenin içindeler. Bu yılki aktiflikte de ülkemizin çeşitli kentlerinden lise ve üniversite öğrencilerimiz çevrimiçi olarak “Gelecek İçin Tohumlar” ekinliğine iştirak sağlayacaklar. Bu projeye katkı sağlayan herkesi gönülden kutluyorum” sözlerine yer verdi.

Huawei Türkiye Genel Müdürü Jing Li, katılımcılara teknolojinin dünyayı değiştirmedeki tesirlerini şu biçimde söz etti: “Son 30 yılda bilgi ve irtibat teknolojileri süratle gelişerek insanların hayatlarını ve işlerini çok daha kolay hale getirdi. Geçen yıldan bu yana, COVID-19 salgını bir kere daha bilgi ve bağlantı teknolojilerinin hayatımızda ne kadar değerli olduğunu güçlü bir formda kanıtladı. Gelecekte teknolojiye dayalı dijital iktisat, her ülkede iktisadın büyümesi için temel itici güç olacaktır. İlişki teknolojileri olarak 5G ve IoT, bilgi süreç teknolojileri olarak bulut ve yapay zeka, dünyayı büyük bir kapsamda, derinden değiştirecek.”

Öğrencilere muvaffakiyet dileyen Li, ‘Gelecek için Tohumlar’ programının, öğrencilerin ferdî gayelerine, Türkiye ve dünya için ülkülerine bir adım daha yaklaşmalarına yardımcı olacağına inandığını söyledi. Birinci olarak 2008’de Tayland’da başlayan Gelecek için Tohumlar Programı bugün 130 ülkeyi kapsıyor. Programdan şimdiye dek 8.774 öğrenci faydalandı. Türkiye’deki üniversitelerden başarılı öğrenciler de 2015 yılından bu yana programa katılıyor. Geçen yıl 40 öğrencinin tamamladığı programın kontenjanı bu yıl 50 öğrenciye çıkarıldı. Ayrıyeten Ulusal Eğitim Bakanlığı ile yapılan işbirliği sonucunda 20 lise öğrencisi de konuk olarak projeye dahil edildi. Programı tamamlayan öğrenciler dünya çapında geçerli bir Huawei Sertifikası almaya hak kazanacak.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli