e
sv

Huawei MateBook 14s Öne Çıkan Özellikler

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Akıllı telefonlar ile isminden sıkça kelam ettiren Huawei, dizüstü bilgisayar pazarında da epeyce büyük bir pozisyona sahip. Şirket artık de MateBook 14s ile sahneye çıkıyor. Pekala yeni dizüstü neler sunuyor?

Huawei MateBook 14s, MateBook 16 ve MateBook Pro X modellerinde aşina olduğumuz temel tasarım çizgisini koruyor. Aygıt, şirketin tasarım anlayışı sayesinde sade, kolay ve ergonomik bir yapıya sahip. CNC ile işlenmiş olan alüminyum kasaya sahip olan dizüstü bilgisayar 1.4kg yükü ile de epey taşınabilir bir eser olmuş.

MateBook 14s, sağlamlık ve çizilmelere karşı dayanıklılığın yanında olumsuz bir şey de getirmiyor. Sağlamlığın ön planda olduğu dizüstü bilgisayarlar, tabiatı gereği her vakit kalın olmuştur. Lakin Huawei, tercih ettiği malzemeler sebebiyle kalınlığı da minimuma indirmeyi başarmış.

İnce aygıtlar, giriş çıkış portları konusunda da birtakım eksiklikler getirir. Huawei MateBook 14s ise inceliğine karşın USB Type-A portunu muhafazayı başarmış. Buna ek olarak ses jakı, tam uzunluk bir HDMI çıkışı, yeni kuşak aygıtlar için USB Type-C ilişki noktası bulunduğunu da belirtelim.

Huawei, MateBook 14s için sessiz lakin pek yeterli bir geri bildirim veren klavye tercihinde bulunmuş. Ofis ortamında çalışan biriyseniz yahut kütüphanede ders çalışıyorsanız, sessiz klavyeler epeyce kıymet kazanıyor. Ayrıyeten yanında fare taşımak istemeyen kullanıcılar, geniş bir dokunmatik yüzeye sahip.

Huawei, dizüstü bilgisayar modellerinde dizayna ve ergonomiye epeyce fazla değer veriyor. Şirket, MateBook 14s serisinde de 14.2 inç boyutunda 3:2 oranlı 2520×1680 piksel bir LTPS ekran kullanmış. Bu ekran oranı, birçok üretici tarafından benimsenmeye başlamış, üretkenlik için yeni standart olarak görülmeye başlamış bir oran.

Işık yansımalarına karşı mat kaplamaya sahip ekranın kendi parlaklık düzeyi 400 nit düzeyine çıkabiliyor. Dokunmatik olan bu ekran, 90 Hz tazeleme suratına ek olarak %100 sRGB renk gamı vaat ediyor. Bu sayede MateBook 14s, içerik üreticiler için de uygun bir seçenek.

MateBook 14s, içerisinde 60 Wh (5195 mAh) güce sahip lityum polimer bir batarya içeriyor. Bu noktada yaptığımız PCMark testlerinden birinde 19 saat, birinde ise yaklaşık 13.5 saatlik bir dataya ulaştık. Bu da MateBook 14s modelini piyasadaki uzun batarya ömürlü ender aygıtlardan biri yapıyor.

Ayrıyeten bu güçlü batarya ile USB Type-C portundan 90W çıkış alarak akıllı telefon yahut tabletinizi şarj etme talihine sahip olduğunuzu belirtelim.

MateBook 14s modelleri, Intel’in Tiger Lake H35 serisi işlemcileri ile geliyor. Dizüstü bilgisayar, kullanıcıların tercihine nazaran tam güçte çalışabilen i7-11370H ve i5-11300H işlemci seçeneklerine sahip. Bu işlemciye ise çift kanal modunda çalışan 16 GB LPDDR4x bellek eşlik ediyor.

Aygıt depolama tarafında ise 512 GB ve 1 TB boyutunda NVMe M.2 SSD seçenekleri sunuyor. Ayrıyeten yükseltmek isteyen kullanıcılar için bu SSD’lerin 2280 standardında olduğunu belirtelim.

Huawei, Apple ve Samsung’ta olduğu üzere kendi ekosistemini oluşturmaya başladı. Huawei marka akıllı telefon, akıllı saat, dizüstü bilgisayar ve kulaklık üzere birçok eseri artık kendine has özellikleri ile birbirine bağlayabiliyorsunuz. Huawei, MateBook 14s’te de bir NFC sensörü kullanarak bu özelliği kullanıcılara sunuyor.

Akıllı telefonunuzu bu sensörün üzerinde koyduğunuzda NFC protokolü ile bir irtibat kuruluyor. Bu temas sayesinde akıllı telefonunuzu MateBook üzerinden denetim edebiliyor ve her iki aygıt ortasında bilgi transferi yapabiliyorsunuz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli