e
sv

Huawei’nin Çin’deki komünist rejim nezaret programlarıyla münasebeti ortaya çıktı

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

ABD’nin önde gelen gazetelerinden biri olan Washington Post, Huawei’nin nezaret teknolojilerinin geliştirilmesinde rol aldığını ortaya koyan bir rapor yayınladı. Kelam konusu makalede yer alan bilgiler, şirketin web sitesinde daha evvel kamuya açık olarak yayınlanan fakat geçen yılın sonunda kaldırılan PowerPoint sunumlarını temel alıyor.

Yayınlanan raporda, şirketin Çin’in Sincan bölgesindeki etnik azınlıklara yönelik zulme karışmış olabileceğini gösteren birtakım ayrıntılar var. Sunumlardan biri Huawei’nin yapay zeka konusunda uzmanlaşmış Çinli iFlytek şirketiyle birlikte geliştirdiği “ses izi” idare platformunu anlatıyor. Sistem şahısları ses izlerine nazaran tanımlamak için kullanıldığını belirtelim.

Sunumlarda, hapishanelere yönelik bir dizi “akıllı” araç sunan bir yazılım platformundan da bahsediliyor. “Huawei and Hewei Smart Prison Unified Platform” olarak isimlendirilen bu sistemin ise Shanghai Hewei Technology ile birlikte geliştirilen kapsamlı bir hapishane nezaret sistemi olduğu belirtildi.

Uygur Müslümanlarının yaşadığı bölgelerde kullanılıyor

Platform, görüntü nezaret sistemleri ve akıllı kapılar üzere fizikî güvenlik ögelerinin idaresine ek olarak mahkumların çalışmalarını planlamak için araçlar, işgücü ve eğitim aktifliklerine iştirakin izlenmesi ve bu tıp aktifliklerin kıymetlendirilmesi ve tahlil edilmesine yönelik yazılımlar içeriyor.

Huawei’nin teknolojisinin kullanıldığı söylenen hapishanelerden kimileri, büyük ölçüde Uygur Müslümanlarının yaşadığı bir bölge olan Sincan’da bulunuyor. Çin hükümeti bildiğiniz üzere Uygur Türklerine karşı insan hakları ihlalleri yapmak, onları çalışma kamplarında gözaltında tutmak ve zorla çalıştırmakla suçlanmıştı.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli