e
sv

Hudut tanımayan iPhone 13 Pro Max tanıtıldı

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Beklenen gün geldi. Apple sonunda yeni jenerasyon iPhone modelini tanıttı. Pekala iPhone 13 Pro Max kullanıcılara neler vaat edecek.

Aslında yeni kuşak iPhone modellerinin özellikleri çok öncesinde sızdırılmıştı. Hakikaten sızdırılan bu özelliklerin pek birçok gerçek çıktı denilebilir. Yonga setinden tutun da telefonun dizaynına kadar pek çok ayrıntı sızdırılan raporlarda olduğu üzere karşımıza çıktı.

Öncelikle şunu belirtelim. iPhone 13 Pro Max tasarım açısından selefi iPhone 12 Pro Max ile tıpkı çizgide yer alıyor. Yani iki telefonu yan yana koyduğunuzda tam olarak ayırt etmeniz biraz sıkıntı oluyor. Tek farklı nokta ise kamera diziliminin az da olsa farklı olması. Bir de küçülen çentik. Apple sonunda çentiği küçültmeyi başarmış.

Hudut tanımayan iPhone 13 Pro Max tanıtıldı

iPhone 13 Pro Max gücünü Apple’ın yeni kuşak yonga seti A15 Bionic’ten alıyor. Sistemini 8GB RAM ile destekleyen telefonda 256 GB ve 512GB olmak üzere iki farklı depolama opsiyonu bulunuyor. Apple A15 Bionic’in rakipsiz olduğunu ve bölümün hala 2 sene evvelki A13 Bionic’e yetişmeye çabaladığını söylüyor. Bu yonganın selefine nazaran yüzde 50 daha süratli olduğu da belirtiliyor. Ayrıyeten grafik tarafında da yüzde 30’luk bir sürat artışı kelam konusu. Saniyede 15.8 trilyon süreç yapabilen bu yonganın makine tahsili tarafında da kendini aşan bir yapıya sahip olduğu belirtildi.

Apple yeni amiral gemisi modelinde Liquid Retina XDR mini-LED LCD, 120Hz, HDR10, Dolby Vision, 1000 nits (typ), 1600 nits özelliklerinde 6.7 inçlik bir ekrana yer vermiş. Bu ekranın şimdiye kadar ki en parlak iPhone ekranı olduğu belirtiliyor. 1294 x 2788 piksel çözünürlüğünde ekranla gelen iPhone 13 Pro Max 457 ppi piksel derinliği sunuyor.

Telefonun art yüzünde 12 MP, f/1.6, 26mm (geniş), 1.7µm, dual pixel PDAF, sensor-shift stabilization (IBIS), 12 MP, f/2.0, 65mm (tele foto), 1/3.4″, 1.0µm, PDAF, OIS, 2.5x optical zoom, 12 MP, f/1.8, 120˚, 13mm (ultra geniş), AF, TOF 3D LiDAR scanner (derinlik) özelliklerinde 4’lü ana kamera modülü mevcut.

Apple’ın savına nazaran bu kamerayla uzun metrajlı sinemalar bile rahat bir formda çekilebiliyor. Hali hazırda iPhone 12 Pro Max kamerası da görüntü tarafında çok kötü değildi. iPhone 13 Pro Max de muhtemelen görüntü özellikleriyle dikkat cazip olacaktır.

Telefonun bataryası Apple tarafından aktiflikte açıklanmadı. Ama daha evvel bataryanın 4352 mAh olduğu aslında belirtilmişti. 25W süratli şarj takviyesi sunan bu bataryada, kablosuz şarj özelliği de destekleniyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli