e
sv

Imagination, RISC-V Mimarili İşlemcilerini Duyurdu

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Açık kaynak lisansları altında sağlanan açık standart komut seti mimarisi olan RISC-V, Imagination tarafından duyurulan yeni Catapult serisi işlemcilerle birlikte yeni bir CPU ailesi kazandı.

Catapult, Imagination’ın birinci RISC-V işlemcileri oldu ve bu şirket en çok PowerVR GPU yongaları ile tanınıyor. Fakat şirketin gayesi, görünüşe nazaran RISC-V tabanlı küçük yongalardan oluşan eksiksiz bir grup oluşturmak. Yeni çip ailesi ise mikrokontrolcülerden gömülü CPU’lara ve otonom araçlara kadar kullanılan dört farklı cinste çipten oluşuyor.

Kolay bir sıralı dizayna sahip mikrodenetleyici çekirdeği otomotiv bölümünde kullanılacak. Gömülü bir çekirdek de tamamlandı, lakin şimdi hiçbir eserde kullanılmıyor. Bu tasarım, bir kümede sekiz adede kadar çekirdek sunuyor ve rastgele bir performans sayısı sağlanmadı.

Imagination’ın yol haritasına nazaran, bu temel çekirdeğin Linux takviyeli geliştirilmiş bir sürümü 2022’de üretilecek. Ek olarak 2023’te daha yüksek performanslı bir sürüm de ortaya çıkacak. Birebir vakitte, şirketin masaüstü PC’ler için yüksek performanslı işlemciler üretmesi bekleniyor.

Imagination, tek bir eserde farklı düzeylerde süreç maharetine gereksinim duyan müşteriler için mevcut GPU ve sinirsel işlemci dizaynlarının yeni CPU çekirdeklerinin yanında yer alacağı heterojen bilgi süreç fikrine ağırlaşıyor. Bildiğiniz üzere ARM bunu zati bir müddettir yapıyor. Yonga dizayncısı, kendisini Raspberry Pi CPU sağlayıcısına direkt bir rakip olarak görüyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli