e
sv

İmzalar atıldı: İstanbul metrobüs filosuna 160 yeni araç katılıyor

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

İETT Genel Müdürlüğü, metrobüs sınırında vazife yapan otobüs filosunu yenilemek için bugün kıymetli bir adım attı. Metrobüs filosuna eklenecek 160 adet yerli üretim otobüs için bugün Otokar ve Akia ile imzalar atıldı.

İstanbul’a yeni metrobüsler

Yapılan açıklamaya nazaran, yeni metrobüs alımı için 5 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenen ve canlı yayınlanan ihale sonucunda 100 adet 21 metrelik, tek körüklü, 200 yolcu kapasiteli otobüs için Otokar firmasının; 60 adet 25 metrelik, çift körüklü, 280 yolcu kapasiteli otobüs için Akia’nın teklifleri uygun görüldü.

Otobüslerin yüzde 15’i peşin, kalanı 72 ay vade ile satın alınmış. Teslimatlar 2022 yılı birinci aylarından itibaren yapılmaya başlanacak.

Otokar Kent XL

Otokar, İstanbul toplu ulaşımı için KENT’in 21 metrelik metrobüs versiyonu olan KENT XL’yi geliştirdi. İstanbul’un toplu ulaşımında üst seviye konfor sunmayı hedefleyen 100 adet KENT XL metrobüs, 2022 yılı içerisinde partiler halinde teslim edilecek. Otokar mukavele gereği 3 yıl boyunca araçların satış sonrası hizmetlerini de sunacak.

Akia Ultra LF 25 Metrobüs

Akia’nın metrobüsü ise çift taraflı kapı sistemiyle dikkat çekiyor. Dışa açılır geniş kanatlı kapılarda yolcu güvenliğini sağlamak için sıkışma önleyici sistemler kullanılmış. 25 metre uzunluğa ve 280 yolcu kapasitesine sahip Akia metrobüsler Bursa’da üretiliyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli