e
sv

İngiltere, gece kulüplerinde uygulayacağı aşı pasaportu planını geri çekti

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

İngiltere Sıhhat Bakanı Sajid Javid, pazar günü BBC’ye yaptığı yeni bir açıklamada, gece kulüplerine ve kalabalık etkinliklere giriş için aşı pasaportunu zarurî hale getirecek olan planı geri çektiklerini açıkladı: “Sırf yapmış olmak için bu türlü şeyler yapmamalıyız. Planı düzgünce inceledik ve yürürlüğe sokmamanın en güzel seçenek olduğuna karar verdik.”

Aşı pasaportunun mecburî hale geleceğinin açıklanması daha evvel de birçok işletme ve milletvekili tarafından reaksiyonla karşılaşmıştı. Plana nazaran insanların gece kulüplerine ve kalabalık etkinliklere girmesi için iki doz aşı yahut negatif Covid-19 testine sahip olması gerekecekti.

Night Time Industries Association, bu planın dala ziyan verebileceğini ve gece kulüplerinde ayrımcılık hadiseleriyle karşı karşıya kalınabileceğini belirterek planın mantıklı olmadığını belirten açıklamalarda bulunmuştu.

Night Time Industries Association ve birçok mahallî kuruluş alınan bu yeni karardan sonra olukça “şad” olduklarını belirten açıklamalar yayınladı.

“Yedekte tutulacak”

Yetkililer, bu ayın sonunda yürürlüğe girmesi beklenen planın sonbahar ve kış aylarında gereksinim duyulma ihtimaline rağmen “yedekte” tutulacağını belirtti.

Ayrıyeten Sajid Javid yaptığı bir diğer açıklamada, ülkeye giriş ve çıkışlarda istenen ve epeyce maliyetli olarak nitelendirilen PCR testi zorunluluğunun “mümkün olan en kısa müddette” kaldırmak istediklerini belirtti.

İngiltere’de günlük olay sayıları şu an 29 bin civarında, mevt sayısı ise 58 civarında seyrediyor. Ülkedeki 16 yaş üstünün %80’i ise tam olarak aşılanmış durumda.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli