e
sv

İngiltere Merkez Bankası’ndan kritik açıklama: Bitcoin bedelsiz hale gelebilir

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Günümüzün en tanınan kripto para ünitelerinden biri olan Bitcoin hakkında yeni açıklamalar gelmeye devam ediyor. İngiltere Merkez Bankası, büyük fiyat dalgalanmalarına mesken sahipliği yapan kripto paraların, bir noktada ”bedelsiz” hale gelebileceği konusunda ihtarda bulundu.

Hudutlu tabiatı sebebiyle kıymetsiz hale gelebilir

Geçtiğimiz ay 20.000 dolar altına düşerek şu anki 48.500 dolar düzeyine yükselen Bitcoin’in, yalnızca 14 ay içerisinde beş kat kıymetlendiğini söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra İngiltere Merkez Bankası lider yardımcısı Sir Jon Cunliffe, kriptoda yaşanabilecek riskler ile ilgili ”fiyatların epey değişken olabilir ve bu paralar teorik yahut pratik olarak sıfıra düşebilir” sözlerini lisana getirdi.

Banka’nın kıdemli basın sorumlusu Thomas Belsham ise, Bitcoin’in hudutlu tabiatı gereği 21 milyondan fazla çıkarılmayacağını ve bu durumun eninde sonunda Bitcoin’i kıymetsiz hale getirebileceğini söyledi. Bilindiği üzere Bitcoin arzının yüzde 90’ı çıkarıldı ve kalan arzın 2140 yılına kadar epeyce uzun bir mühlet içerisinde çıkarılması öngörülüyor. 

Tanınan kripto para ünitesi hakkında tartışmalar sürerken, geçtiğimiz ay İsveç, etraf problemleri oluşturması sebebiyle tüm Avrupa’yı kripto madenciliğini yasaklamaya çağırdı. Bununla bir arada Çin hükümeti, tüm kripto süreçlerini yasadışı ilan ederken El Salvador’un Bitcoin’i temel alan kent yapısı kurma planlarının devam ettiğini söyleyebiliriz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli