e
sv

Instagram Ana Sayfa’ya kronolojik akış geliyor

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Instagram, kullanıcıların Ana Sayfa akışında gönderilerin algoritmaya dayalı gösteriminden vazgeçerek iki farklı sistem getirecek. Platform, kronolojik akış ve favorileri önümüzdeki yılın birinci çeyreğinde kullanıcılara sunmayı planlıyor.

Instagram’da kronolojik sıralama ve favoriler özelliği

Instagram, Haziran ayında paylaşılan bir blog gönderisinde: “2016 yılına gelindiğinde beşerler, akıştaki tüm gönderilerinin %70’ini kaçırıyordu. Bu nedenle, gönderileri en çok neye değer verdiğinize nazaran sıralayan bir akış geliştirdik ve kullanıma sunduk.” sözlerine yer verilmişti. Şirket, algoritmaya dayalı bu değişikliğin akabinde algoritmalarının bilhassa genç ve reşit olmayan kullanıcılar için içeriği nasıl sıraladığı ve önerdiği konusunda birçok incelemeye maruz kalmıştı.

Instagram lideri Adam Mosseri, gençlerin çevrimiçi güvenliği konusunda gerçekleştirilen bir senato oturumunda şirketin Ana Sayfa’da kronolojik sıralamayla gönderilerin yer alması özelliği üzerinde aylardır çalışmalar yaptığı ve önümüzdeki yılın başlarında bu özelliği sunmaya başlayacaklarını söyledi.

Toplumsal medya platformu Twitter’da kronolojik sıralamanın haricinde bir de kullanıcıların seçtikleri kullanıcılardan gelen gönderileri daha üst sıralarda görmelerini sağlayacak bir favoriler özelliğinin de uygulamaya dahil edileceğini duyurdu. Kullanıcılar, isteğe bağlı olarak bu seçeneklerden biri üzerinde karar verebilecek.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli