e
sv

Instagram, gençleri ziyanlı içeriklerden uzaklaştırmak için “mola verme” özelliği getiriyor

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Facebook son vakitlerde Instagram’ın gençlerin zihinsel sıhhatine ziyan verdiği gerekçesiyle tenkit altındaydı. Şirketin global bağlantılarından sorumlu lider yardımcısı Nick Clegg, bu durumla çaba için yeni formüllere başvurmaya başlayacaklarını açıkladı.

Clegg tarafından pazar günü yapılan bir açıklamada Instagram’ın gençleri ziyanlı içeriklerden uzaklaştırmak için yeni tedbirler almaya hazırlandığını belirtti. Lider yardımcısının CNN’e verdiği röportaja nazaran tanınan toplumsal medya platformuna gençleri ziyanlı içeriklerden koruyacak “mola verme” özelliği geliyor.

“Önemli bir fark yaratacak”

Clegg açıklamalarında şunları söyledi: “Önemli bir fark yaratacağını düşündüğüm birkaç şey tanıtacağız. Sistemimiz, bir gencin birebir içeriğe tekrar tekrar baktığını gözlemlediğinde ve bu içeriğin ziyanlı olduğunu tespit ettiğinde kullanıcıyı “dürterek” öteki içeriklere yönelmesini sağlayacak. Bunun yanı sıra da Instagram’da uzun vakit geçiren gençlere “mola vermesini” söyleyeceği bir özellik de kullanılmaya başlayacak.”

Lider yardımcısı bu yeni özelliklerin ne vakit kullanıma sunulacağı ile ilgili ise rastgele bir vakit vermedi. The Verge’e nazaran bir Facebook temsilcisi özelliklerin şimdi test edilmeye başlamadığını, yakında test edilmeye başlanacağını tabir etti.

Facebook daha evvel de bu üslup tedbirleri platformlarına getirmeyi planladığını duyurmuştu. Ağustos ayının sonunda yapılan bir açıklamada, Instagram’ı gençler için daha inançlı yapmak gayesiyle platforma “doğum günü mecburiliği” geleceği belirtilmişti.

Facebook son günlerde gençlere ziyan verdiği münasebeti ile ateş altındaydı. Bu tenkitler, eski bir Facebook çalışanı olan Francis Haugen’in şirket içi bir araştırma sonucunda Instagram’ın gençlere, bilhassa genç yaştaki kızlara, önemli bir formda ziyan verdiğini söylemesinin akabinde artmıştı.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli