e
sv

Instagram Keşfet Sıfırlama Nasıl Yapılır?

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Dünyanın en popüler sosyal medya platformu olan Instagram, Keşfet özelliği yardımı ile ilginizi çekebilecek pek oldukça farklı kullanıcıya ait gönderileri size gösteren özel bir sayfaya sahip. Burada gösterilen içerikler tamamen sizin daha önce etkileşimde bulunmuş olduğunuz gönderilere bakılırsa düzenleniyor. Bir tek bazı zamanlar Instagram Keşfet sayfası ne olduğunu bile anlamadığınız içeriklerle dolabilir.

Instagram Keşfet sıfırlama işlemi bu noktada devreye giriyor. Bir dönem farklı ilgi alanlarına sahip olmuş ve Instagram üzerinden farklı hesaplar ve içeriklerle etkileşime girmiş olabilirsiniz. Bir tek şu an bu biçimde içeriklerle Keşfet sayfasında karşılaşmak istemiyorsanız Instagram Keşfet sıfırlama işlemi ile tüm bu karmaşayı ortadan kaldırabilirsiniz. Gelin Instagram algoritmasına ve sıfırlama işleminin detaylarına yakından bakalım.

Instagram Keşfet neye bakılırsa çıkıyor?

Nice sevgili kavgasına sebep olmuş Instagram Keşfet sayfasında görünen içeriklerin tek nedeni, aramızda kalsın, sizsiniz. Çünkü Keşfet sayfasındaki içeriklerin tüm bunlar Instagram algoritması tarafından sizin daha önce etkileşime girdiğiniz hesaplara benzer hesapların paylaştığı gönderilerden oluşuyor.

Kullanıcı neyi takip ediyor, neyi beğeniyor, neyi kaydediyor, neye yorum yapıyorsa Instagram algoritması bunun üzerinden kullanıcıya özel bir Keşfet sayfası düzenliyor. Birebir aynı hesapları takip ettiğiniz bir kullanıcıyla bile aynı Keşfet sayfasını göremeyebilirsiniz zira bu noktada etkileşim oranları hatta içerikleri görüntüleme süreleri bile devreye giriyor.

Instagram Keşfet sayfanızda bir içerik dikkatinizi çekti ve açıp baktınız ama ne beğendiniz ne kaydettiniz ne de yorum yaptınız diyelim. Bir tek videonun büyük bölümünü izlediyseniz ya da görsele birkaç saniyeden daha uzun vakit baktıysanız Instagram algoritması bu içeriğin ilginizi çektiğini anlıyor ve artık Keşfet sayfanıza bol bol bu içeriklerden çıkarıyor.

Bu konum bazı zamanlar can sıkıcı olabiliyor zira geçen ay istekle baktığınız içerikleri artık görmek istemeyebilirsiniz ve bu durumu bir şekilde Instagram algoritmasına anlatmalısınız. Instagram Keşfet sıfırlama işlemi ile bunu yapabilirsiniz. Rahatsız olduğunuz içerikleri tek tek ortadan kaldırabileceğiniz şeklinde toplu olarak bir sıfırlama işlemi yapmak da ihtimaller içinde.

Instagram Keşfet sıfırlama gönderiye özel işlem:

Adım #1: Instagram mobil uygulamasını açın.Adım #2: Keşfet sayfasını açın.Adım #3: Artık görmek istemediğiniz bir gönderiyi açın.Adım #4: Sağ üst köşedeki yan yana üç nokta butonuna dokunun.Adım #5: İlgilenmiyorum seçeneğine dokunun.Görmek istemediğiniz tüm gönderilere aynı işlemi uygulayabilirsiniz.

Instagram Keşfet sıfırlama işlemi için ilk olarak uygulayabileceğiniz yöntem bu adımlardan oluşuyor. Bu yöntemde toplu bir silme yerine, genel olarak beğendiğiniz Keşfet sayfanızdaki bazı rahatsız edici ya da artık görmek istemediğiniz içerikleri engelleyebilirsiniz. Instagram algoritması her bir işlemi algılayacak ve Keşfet sayfanıza artık İlgilenmiyorum dediğiniz türdeki hiçbir içeriği çıkarmayacaktır.

Bu yöntemin aslında olumsuz bir yönü var. Kullanıcı bir gönderi üzerinden işlem yaptıktan hemen sonra Keşfet sayfasında buna benzer daha pek oldukça içerik hala duruyor olacaktır. Yanlışlıkla benzer türdeki gönderiyi yine açarsanız algoritma yine bir artı olarak görecektir. Şu demek oluyor ki bu yöntem bitmek bilmeyen bir algoritma – insan savaşına dönebilir. Bir gönderi üzerinde işlem yaptıktan hemen sonra sayfayı yenilemeyi tercih edebilirsiniz.

Instagram Keşfet sıfırlama toplu işlem:

Adım #1: Instagram mobil uygulamasını açın.Adım #2: Profil sayfanızı açın.Adım #3: Ayarlar sayfasını açın.Adım #4: Güvenlik sekmesini açın.Adım #5: Arama Geçmişini Temizle sekmesini açın.Adım #6: Tümünü Temizle seçeneğine dokunun. Adım #7: İşlemi onaylayın.

Adım #1: Instagram mobil uygulamasını açın:

Android ya da iOS işletim sistemine sahip cihazınızda yüklü olan Instagram mobil uygulamasını açın. Aslına bakıldığında kullanıyorsanız Instagram hesap bilgilerinizle giriş yapmış olmalısınız. Instagram Keşfet sıfırlama işlemini masaüstü versiyon üzerinden de yapabilirsiniz yalnız mobil uygulama üzerinden yapmak daha sıradan olacaktır.

Adım #2: Profil sayfanızı açın:

Gönderiye özel Instagram Keşfet sıfırlama işlemini Keşfet sayfasındaki gönderiler üzerinden yapıyoruz yalnız toplu işlemde Keşfet sayfası ile bir işimiz yok. Instagram mobil uygulamasını açtıktan hemen sonra altta bulunan en sağdaki insan silüeti benzeri butona dokunarak Instagram profil sayfanızı açabilirsiniz.

Adım #3: Ayarlar sayfasını açın:

Instagram mobil uygulaması üzerinden profil sayfanızı açtıktan hemen sonra sağ üst köşede bulunan alt alta üç çizgi butonuna dokunarak menüyü açın. Buradaki menü üzerinden pek oldukça farklı işlem gerçekleştirebilirsiniz. Instagram Keşfet sıfırlama işlemine devam etmek için en üstteki Ayarlar yazısına dokunun.

Adım #4: Güvenlik sekmesini açın:

Ayarlar sayfası üzerinden Instagram hesabınız hakkında görünen, görünmeyen, gizli saklı saklı, açık tüm ayarlarınızı düzenleyebilirsiniz. Arama çubuğu üzerinden aradığınız ayar sayfasına kolayca ulaşmanız da ihtimaller içinde. Instagram Keşfet sıfırlama işlemine devam etmek için Güvenlik yazısına dokunun.

Adım #5: Arama Geçmişini Temizle sekmesini açın:

Instagram Ayarlar sayfası üzerinden ulaştığınız Güvenlik sayfası, adı üzerinde tüm güvenlik ayarlarınızı düzenleyebileceğiniz bir sayfadır. Giriş güvenliğinizi daha da güçlendirebilir, verilerinize ulaşarak Instagram’ın elindeki verilerinizi de görmüş olmuş olmuş olursunuz. Instagram Keşfet sıfırlama işlemine devam etmek için Arama Geçmişini Temizle yazısına dokunun.

Adım #6: Tümünü Temizle seçeneğine dokunun:

Güvenlik sayfanız üzerinden ulaştığınız Arama Geçmişini Temizle sayfasında, eğer daha önce temizlemediyseniz bugüne kadar Instagram arama çubuğu ile arama yaptığınız her şeyi göreceksiniz. Belirli aramaları tek tek silebilirsiniz. Toplu silme işlemi için ise Tümünü Temizle yazısına dokunmanız yeterli.

Adım #7: İşlemi onaylayın:

Instagram arama geçmişiniz, Instagram algoritması için sizi siz oluşturan nerede ise her şey demek oluyor. Bu nedenle platform, tüm arama geçmişini hakikaten silip silmek istemediğinizi soracaktır. İşlemi onaylayın. Uygulamayı yeniden başlattığınız süre karşınızda tertemiz bir Instagram Keşfet sayfası göreceksiniz.

Instagram algoritması biraz rayından çıkan ve ilgisini çekmeyen içeriklerden kurtulmak isteyen kullanıcılar için Instagram Keşfet sıfırlama işlemi nasıl yapılır sorusunu yanıtladık ve uygulayabileceğiniz yöntemleri adım adım anlattık. Unutmayın, Instagram Keşfet sayfanızda ne çıkacağı sizin elinizde, hiçbir şeyi oluruna bırakmayın.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli