e
sv

Intel, AMD Rekabeti İçin Sunucu İşlemcilerinde İndirime Gidiyor

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Üretim kısıtlamaları yaşayan AMD ile savaşmak isteyen Intel, sunucu tarafında benimsediği stratejilerini değiştirmeye karar verdi. DigiTimes tarafından gelen haberlere nazaran mavi ekip, liste fiyatına bağlı kalmak yerine işlemcilerini indirimli fiyatlarla desteklemeye çalışıyor.

Birtakım raporlar AMD’nin CPU arzında izafî bir olağanlaşma olduğunu söylese de, AMD’nin Intel’e karşı iki dezavantajı var. Birinci olarak Intel’e nazaran daha az gelir kaynağına sahipler. Öte taraftan AMD, piyasada ziyadesiyle tutulan Zen işlemcilerini üreten fabrikalara sahip değil.

AMD görünüşe nazaran sunucu pazarında süratle ilerlemeye devam ediyor. Puget Systems’in istatistiklerinde görüldüğü üzere şirket, Haziran 2020’den bu yana satılan sistemlerde %5’lik bir paydan Haziran 2021’de %60’a varan bir hisseye ulaştı.

Fakat sunucu ve HPC pazarında süreklilik çok kıymetli. Bu doğrultuda büyük yatırımlar yapan şirketlerin bugün yapacağı sistem seçimleri yıllar sonrasını etkileyebiliyor ve gelecekte sistemlerde yapılacak yükseltmeleri düşünmeleri gerekiyor. Bu sebeple AMD’nin son periyotta gelen bu talebi müdafaası ve kesimin isteklerine karşılık vermesi gerekli.

Mercury Research’e nazaran AMD, 2021’in ikinci çeyreğinde global sunucu CPU pazarından %9,5 hisse elde etti. Bu, yıldan yıla %4’lük bir artış, fakat şirketin birebir pazar hissesinin %10,5’ini elinde tuttuğu 2021’in birinci çeyreğine kıyasla %1’lik bir gerileme manasına geliyor.

Hakikaten AMD tarafında değerli düzeyde eser kıtlığı yaşanırsa ve Intel tarafında cazip fiyatlandırmalar yapılırsa istikrarlar değişmeye başlayabilir. Fakat gerçek şu ki AMD’nin Zen mimarili sunucu işlemcileri epey âlâ performans sunuyor ve Cloudflare üzere bazı  devlerin EPYC işlemcilere geçiş yaptığını görüyoruz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli