e
sv

Intel, Arc Alchemist ile RTX 3070 Ti Rakibini Piyasaya Sürebilir

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Arc Alchemist ailesi yaklaşırken kısa müddet evvel Intel tarafından yeni bir oyun demosu görmüştük. Öte taraftan ARC A380 modeline ilişkin teknik özelliklere ve muhtemel performans sayılarına değinmiştik. Yeni sızıntılarda ise ekran kartlarıyla ilgili yeni ayrıntılar sunarken SOC1 (512 Yürütme Ünitesine kadar) ve SOC2 (128 Yürütme Ünitesine kadar) dahil olmak üzere yakında çıkacak olan DG2 yongalarının yeni fotoğrafları da yer alıyor.

Daha evvel Alchemist ailesinin üç başka GPU silikonuna sahip olduğu söyleniyordu. Lakin Intel muhtemelen DG2-384 EU hariç olmak üzere iki grafik işlemcisine odaklanacak. Bu GPU’ları aşağıdaki görselde bulunan tepside görebilirsiniz. Açıkça göründüğü üzere SOC1 yongası SOC2’ye kıyasla çok daha büyük.

Fotoğraflar büyük olasılıkla artık seçkin idare şurası ortakları için mevcut olan üretim öncesi örnekleri içeriyor. Bu cins GPU’lar özel harici kartlar yahut dizüstü bilgisayarlar hazırlamak için gerekli ve muhtemelen en son SKU’ların performansını sunmuyor.

Görünüşe nazaran Arc Alchemist’in lansman programı hala çok net değil. Kısa bir mühlet evvel Intel, GPU’larını 2022’nin birinci çeyreğinde piyasaya süreceğini tekrar doğruladı. Lakin tarih yaklaşmasına karşın taşınabilir yahut masaüstü olmak üzere birinci olarak hangi sürümlerin piyasaya sürüleceğini kesin olarak bilmiyoruz. MLID‘ye nazaran DG2 yongalarının seri üretimi şimdi başlamadı ve ön sürüm (yeterlilik) örnekleri Ocak ayına kadar ortaklara gönderilmeyecek.

Bu nedenle Arc Alchemist masaüstü varyantların mobilden evvel piyasaya sürülme bahtı var, zira Alder Lake-P işlemcili yeni dizüstü bilgisayarlar Ocak ayının başlarında duyurulacak. Yani OEM’ler Alder Lake / DG2 dizaynlarını duyursalar bile görünen o ki ikinci çeyreğe kadar dizüstü bilgisayarlar hazır olmayacak. Masaüstü oyun kartları ise rastgele bir esere bağımlı olmadığı için hazır olduğu anda piyasaya sürülebilir.

Performans konusuna gelirsek, 512 Yürütme Ünitesi ve 16 GB’a kadar GDDR6 belleğe sahip en düzgün DG2 yongasının NVIDIA GeForce RTX 3070 / Ti ile rekabet edeceği söyleniyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli