e
sv

Intel, Şoförsüz Taksi Hizmeti İçin Birinci Adımını Attı

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Intel, yan kuruluşu Mobileye’nin gelecek yıl Münih ve Tel Aviv’de otomatik bir taksi hizmeti başlatacağını ve bu vazife için yeni bir otonom araç ürettiğini duyurdu. Görünüşe nazaran şirketin otomatik sürüş teknolojileriyle ilgili çok önemli projeleri var ve bu adım hayati değer taşıyor.

Teknoloji devinin otonom araçlarla ilgilenen yan kuruluşu Mobileye, 2022’den itibaren hizmet için kullanacağı yeni altı yolculu otonom aracını açıkladı. AVKIT58 olarak isimlendirilen araç, düzey 4 ve düzey 5 otonom sürüç hünerlerine imkan tanıyan sekiz Mobileye EyeQ5 SoC ile donatılacak.

AVKIT58, 324 x 232 x 89 mm ölçülerinde ve 650 watt güç tüketimine sahip. Ayrıyeten sıvı soğutmalı bu sistemde bir güç kaynağı mevcut. Mobileye, bu tahlilin bugün piyasadaki en güçlü otonom araç sistemi olduğuna inanıyor.

Aracın teknoloji donanımı kameralar, radar sensörleri ve LIDAR sensörlerinin bir kombinasyonundan meydana geliyor. Ayrıyeten Mobileye’ın Road Experience Management (Yol Tecrübesi Yönetimi) tahlili kitle kaynaklı harita bilgilerine dayalı olarak çalışacak.

Teknoloji devi, araçları Moovit markası altında işletecek. Bununla birlikte Almanya’da lokal mobilite şirketi Sixt ile de birlikte çalışacaklar. Mobileye’nin taksi hizmetini kullanan müşteriler, Moovit’in yahut Sixt’in taşınabilir uygulamaları aracılığıyla araç çağırabilecek.

Almanya, yollarında 4. düzey otonom araçların gezinmesine müsaade veren birinci ülke ve hasebiyle bu hizmetin faaliyete geçeceği birinci ülkelerden biri olacak.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli