e
sv

İnternet Başvurusu Yapmadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Fiber, ADSL, VDSL gibi farklı imkanlar sunan internet bağlantısı türlerini evinize kadar getirebilecek pek fazlaca farklı hizmet sağlayıcı var. Kısa bir internet başvurusu ile istediğiniz sağlayıcının sunduğu internet hizmetini kullanmaya başlayabilirsiniz. Yalnız ev için internet başvurusu sırasında imzaladığımız o uzun ve kompleks sözleşme kağıtları içerisinde bazı detaylara dikkat etmekte yarar var.

Her kullanıcının internet ihtiyacı alışkanlıklarına göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle internet başvurusu sırasında önde gelen şartlar da değişebilir. Aynı biçimde hizmet sağlayıcıların farklı aboneler için farklı kampanyalar oluşturdukları da biliniyor. Kendi ihtiyaçlarınızı tam olarak anlamadan ya da tüm kampanyaları incelemeden bir internet başvurusu yapmayın. Dikkat etmeniz gereksinim duyulan detaylara gelin yakından bakalım.

Ev için internet başvurusu yapmadan önce dikkat etmeniz gereksinim duyulan detaylar:

Kotalı ya da limitli paketlere dikkat edin.Taahhüt sürenizden güvenli olun.Vaadedilen internet hızının gerçeği yansıttığından güvenli olun.Sunulan ek hizmetlere dikkat edin.Teknik servis hizmetini değerlendirin.

Kotalı ya da limitli paketlere dikkat edin:

Genel olarak daha uygun fiyatlı olduğu için ilk internet başvurusu sırasında kullanıcılar limitli ya da kotalı olarak adlandırılan paketlere yönelirler. Bu paketlerin anlamı, size sunulan GB kadar internet kullanıyor, fazlası için extra ödeme yapıyor olmanızdır. Hoş bir sistem gibi görünebilir bir tek devamlı yüksek mahiyet videolar izliyorsanız ay sonu can can sıkan bir fatura alabilirsiniz.

Kotalı ya da limitli olarak isimlendirilen paketler için anlaşan kullanıcılar, internet kullanım alışkanlıklarınızı iyi gözlemlemeli ve buna uygun paketler seçmeliler. Bazı hizmet sağlayıcıların paket aşımı için aldıkları ücret, paket için alınandan bile fazla olabiliyor. Daha pahalı görünse bile yoğun bir internet kullanımınız varsa limitsiz paketleri tercih etmeniz öneriliyor. En azından aşım ücreti ödeyerek canınızı sıkmazsınız.

Eğer ne olursa olsun limitli paketlerden birini almanız gerekiyorsa da limit aşım bedeli konusunda en kullanışlı teklifi sunan internet sağlayıcısını tercih edin. Örneğin; belirlenen internet limiti aşıldığında GB başına ücret alan bir sağlayıcı yerine, limit aşıldığı vakit size daha sınırlı yeni bir ek paket sunacak sağlayıcıyı tercih edebilirsiniz. Bu biçimde en azından limit aşımı sonrası fazlaca daha uygun bir ücret ödediğinizden güvenli olmuş olmuş olursunuz.

Taahhüt sürenizden güvenli olun:

İnternet başvurusu sırasında bir sözleşme imzalanıyor ve burada 1 yıl taahhüt süresi veriliyor diyelim. Bunun anlamı; siz kullanıcı olarak 1 yıl boyunca farklı bir hizmet sağlayısına geçemezsiniz, internet sağlayıcınız da 1 yıl boyunca sözleşme koşullarını uygulamak zorundadır demek oluyor. Doğrusu taahhüt, sözleşmenin iki tarafını da bağlar.

Taahhüt konusunda dikkatli olmak gerekiyor zira bazı hizmet sağlayıcıların ev için internet başvurusu sırasında 2 – 5 yıl taahhüt tavsiye ettiği bile biliniyor. Biraz indirim almak için bu kadar uzun yıllar bir yere bağlı kalmak doğru değil, üstelik şüphe uyandırıcı. Anlaşma taahhütleriniz ilk anlaşma için en oldukca 1 yıl olsun. Eğer memnun kalırsanız anlaşma yenileme sırasında daha uzun süreleri de kabul edebilirsiniz.

Vaadedilen internet hızının gerçeği yansıttığından güvenli olun:

İnsan ‘Tamamımız ne 500 Mbps vaatleri gördük!’ demekten kendini alamıyor. İnternet bağlantısı bakır kablolarla evinize gelen bir sistem. Yerel istasyona birkaç metre uzak olmanız bile internet hızını etkileyebilir. Bu nedenle internet hızı vaatlerine hemen inanmayın. Aslına bakıldığında internet başvurusu sırasında kullanıcılara en fazlaca bağlantı hızı sunulur. En fazlaca bağlantı hızına da kimbilir ne vakit ulaşılır.

Peki, ne yapmak gerekiyor? Öncelikle sizinle aynı konumda oturan ve aynı hizmet sağlayıcısını kullanan biri ile görüşerek internet hızı ve kalitesi hakkındaki data alabilirsiniz. Alabileceğiniz diğeri bir önlem ise sözleşmeye ekleyebileceğiniz cayma süresidir. 15 gün ya da 1 ay içinde herhangi bir tahsisat ödemeden cayma hakkınız olan bir sözleşmeye imza atarsanız olası sorunlar daha da büyümeden üstesinden gelebilirsiniz.

Sunulan ek hizmetlere dikkat edin:

Pek fazlaca internet sağlayıcısı yalnızca internet hizmeti vermiyor. Bu nedenle internet başvurusu sırasında kullanıcılara yanında ev telefonu aboneliği, televizyon yayınlanma aboneliği, özel kanal aboneliği gibi pek fazlaca farklı hizmetin de olduğu bir sözleşme sunuluyor. Güzel gibi görünen bu hizmetlerin aslen faturanıza yansıyacak küçük bedelleri olmadığından güvenli olmalısınız.

Örneğin; size internet bağlantısı ile birlikte bir de ev telefonu ve futbol kanal aboneliği sunuluyorsa yalnızca internet paketinin bu iki paket olmadan ne kadar fiyata sahip olduğunu mesele. Fiyatın daha düşük olması şaşırtıcı olmayacaktır. Elbet, gönlü bol miktarda bir hizmet sağlayıcısı ek ücret almadan da ek hizmetler sunabilir. Siz tekrar de ilerleyen döneme herhangi bir ek ücret ödemeyeceğinizden güvenli olana kadar soru sormaya devam edin.

Sunulan ücretsiz ek hizmetlerin içinde modem, kurulum ve aktivasyon gibi aboneliğiniz karşılığında ödül edildiği söylenen cihazlar ve sağlayıcının herkese ücretsiz sunduğu hizmetler de olabilir. Yalnız sözleşme ile belirlenen dönem sonucunda bu cihaz ve hizmetler için de bazı zamanlar ücret alındığı biliniyor. Bu nedenle sözleşmenizin ilgili maddelerini dikkatli okumalı ve ileride herhangi bir maddi mecburiyet oluşturmayacağından güvenli olmalısınız.

Teknik servis hizmetini değerlendirin:

İnternet bağlantısı dediğimiz birkaç ince bakır kablo ile evinizde getirilen bir bağlantı türü, başına herhangi bir şey gelmesi işten bile değil. Bu nedenle internet sağlayıcınızın teknik servis hizmetinin de en az internet bağlantı hizmeti kadar iyi olduğundan güvenli olmalısınız. Olası bir sorunda kullanıcıyı saatler hatta günlerce bekleten bir teknik servis hizmeti can can sıkan olabilir.

İnternet sağlayıcısının nasıl bir teknik servis hizmetine sahip olduğunu öğrenmek için aynı sağlayıcı ile çalışan kullanıcılarla iletişime geçebilirsiniz. Sağlayıcının sosyal medya platformlarındaki destek sayfalarının etkileşimini inceleyebilir ve kendiniz teknik servise ulaşarak data alabilir, kendi değerlendirmenizi yapabilirsiniz. Unutmayın; teknik servis küçük bir ihtimal kırk yılda bir lazım olur ama o lazım olduğu vakit, en gerekli zamandır.

Ev için internet başvurusu yapacak kullanıcıların dikkat etmesi gereksinim duyulan önemli noktaları anlattık. İnanılmaz kampanyaların sunduğu muhteşem fiyatlara aldanmadan önce iyi düşünün ve tam olarak güvenli olmadan hiçbir sağlayıcı ile sözleşme imzalamayın.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli