e
sv

iPhone 13 gelince eski modeller ucuzladı mı?

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Apple, dün internet üzerinden düzenlediği bir aktiflikte iPhone 13 modelleri ile iPad küçük, yeni kuşak iPad ve Apple Watch Series 7 akıllı saatini tanıttı. Yeni eserlerin tanıtılmasıyla bir arada evvelki modellerin fiyatlarında bir indirim olması bekleniyordu.

iPhone 13 gelince eski modeller ucuzladı mı?

Pekala nitekim de bu usul bir beklenti yanlışsız çıktı mı? Yani iPhone 13 duyurulduğu için iPhone 12 ya da iPhone 11 üzere modellerin fiyatlarında indirim oldu mu? Bu sorunun şimdilik hayır. Çünkü yeni model her ne kadar tanıtılmış olsa da piyasaya sürülmediği ve satışta olmadığı için şimdilik fiyatlarda bir indirim görülmüyor.

iPhone 11 Türkiye fiyatı

Türkiye’de iPhone 11 modeli iki farklı biçimde satılıyor: Birincisi aksesuarlı, ikincisi aksesuarsız. Haliyle aksesuarlı olan sürüm biraz daha kıymetli. Fiyat araştırma sitelerine baktığımızda aksesuarlı 64 GB depolama kapasiteli iPhone 11 modelinin fiyatının 7.750 TL’den başladığını görüyoruz. Bu sayı renge nazaran değişiyor. Birebir depolama kapasitesinde lakin aksesuarsız (kulaklık ve adaptör olmadan) satılan iPhone 11 modelinin fiyatı ise 7.042 TL’den başlıyor. Bu fiyatların birkaç gündür bu türlü olduğunu ve düşme eğiliminde olmadığını belirtelim.

Resmi Apple mağazasındaki fiyatın ise (kutudan yalnızca USB -C Lightning kablosu çıkıyor) 7.999 TL olduğunu belirtelim.

iPhone 11 Türkiye fiyatı

Hala Türkiye’de satışta olan iPhone 12 modelinin fiyatı ise 64 GB için 9800 TL civarında. Bu modelin tek bir kutu içeriği olduğu için aksesuarlı ya da aksesuarsız seçenekleri bulunmuyor. Fiyatların da birkaç gündür birebir düzeyde olduğunu belirtelim.

iPhone 12 modelinin 64 GB kapasiteli sürümünün Apple internet sitesindeki fiyatı ise 10.999 TL.

Bu ortada üstte verdiğimiz sayılar Apple Türkiye garantili satıcılardan alınmıştır. Gördüğünüz üzere Apple internet sitesi üzerinden iPhone modeli satın almak 1000 TL’ye yakın daha fazla ödeme yapacağınız manasına geliyor.

Eski jenerasyon iPhone fiyatları ne vakit düşer?

Yeni iPhone modelleri Türkiye’de 1 Ekim’den itibaren satışa sunulacak. Muhtemelen bu tarihe yakın ya da bu tarihten çabucak sonra iPhone 11 ve iPhone 12 modellerinin fiyatlarında önemli bir düşüş olacaktır. Beklentimiz bu düşüş oranının en az yüzde 10 en fazla yüzde 15 olacağı istikametinde.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli