e
sv

iPhone 13 Pro Max için devlete ödediğimiz vergi aşikâr oldu! 10.000TL!

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Apple geçtiğimiz gün merakla beklenen yeni kuşak iPhone modellerini tanıttı. iPhone 13, iPhone 13 Küçük, iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max resmi olarak tanıtıldı.

Yeni iPhone modellerinin tanıtılmasının akabinde Türkiye fiyatları da aşikâr oldu. Aslında bu kadar çabuk olmasını biz de beklemiyorduk. Zira geçtiğimiz yıllarda tanıtılan iPhone modellerinin Türkiye fiyatları aktiflikten birkaç gün sonra açıklanıyordu.

Bu yıl ise fiyatlar aktiflikten birkaç saat sonra açıklandı. Yeni jenerasyon iPhone modellerinin fiyatları 10.999 TL’den başlayarak, 22.999 TL‘ye kadar çıkıyor. Pekala gelelim asıl bahse. Biz bu aygıtlar için ne kadar vergi ödeyeceğiz?

iPhone 13 Pro Max için devlete ödediğimiz vergi aşikâr oldu! 10.000TL!

Malum Türkiye tam manasıyla bir vergi cehennemi. KDV, ÖTV, TRT Hissesi derken telefonlardan alınan vergiler önemli meblağlara ulaşıyor. Her üretici bu vergi fiyatlarını paylaşmasa da Apple paylaşıyor.

Apple’ın sitesine girip bir iPhone almak istediğinizde devlete ödenecek olan vergiler alt kısımda görünüyor.

Örneğin 1TB depolamaya sahip iPhone 13 Pro Max aldığınızda Apple’a 22.999 TL ödemeniz gerekiyor. Bu meblağın yaklaşık olarak 10.000 TL’si ise devlete vergi olarak geri dönüyor. Hasılı Apple’ın kasasına yaklaşık olarak 13.000 TL giriyor. Bu da yaklaşık olarak 1500 dolar yapıyor. Yani neredeyse olağan ABD fiyatı ile tıpkı düzeyde.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli