e
sv

iPhone 13 Pro’larda 4K ProRes görüntü çekebilmek için en az 256 GB’lık model gerekecek

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Apple dün merakla beklenen “California Streaming” aktifliğine konut sahipliği yaptı. Şirket kelam konusu lansman kapsamında iPhone 13, Apple Watch Series 7, yine tasarlanan iPad küçük ve 9. kuşak iPad’i duyurdu.

Dün tanıtılan yeni iPhone 13 Pro modelleri 4K ProRes görüntü kaydını destekliyor fakat bunun için kıymetli bir ihtiyaç var. Kullanıcıların bu özellikten yararlanabilmeleri için en az 256 GB depolama alanına sahip bir iPhone 13 Pro yahut Pro Max‘e gereksinimleri olacak.

Apple’ın basın açıklamasında 128 GB depolama alanına sahip iPhone 13 Pro ve Pro Max modellerinin saniyede 30 kare suratında 1080p ProRes görüntü çekmeyle hudutlu olacağı belirtiliyor. Başta da belirttiğimiz üzere saniyede 30 kare 4K ProRes görüntü kaydı için 256, 512 yahut 1 TB’lık aygıt gerekecek.

ProRes nedir? Ne vakit kullanılabilecek?

Apple ProRes, 2007’de Final Cut Pro için tanıtılan bir görüntü formatı olarak karşımıza çıktı. En değerli avantajının, kayıtları kusursuz kalitede tutmak, azamî ayrıntı ve dinamik aralığını korumak olduğunu söyleyebiliriz.

ProRes codec bileşeni, daha yüksek renk doğruluğu ve daha az sıkıştırma sağlar ve çoklukla reklamlar, uzun metrajlı sinemalar ve TV yayınları için kullanılır. iPhone 13 Pro ve Pro Max kullanıcıları ProRes takviyesi sayesinde profesyonel kalitede görüntüler çekerek bunları düzenleyip yayınlayabilecekler.

ProRes dayanağı, iPhone 13 Pro modelleri piyasaya sürüldükten çabucak sonra kullanılamayacak. Kelam konusu özellik gelecekteki bir iOS 15 güncellemesinde sunulacak.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli