e
sv

iPhone 13 serisi siparişleri birinci günde rekor sayıya ulaştı

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Bu ay Apple, iPhone 13 Küçük, iPhone 13, iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max olmak üzere dört model içeren yeni jenerasyon iPhone 13 serisini resmen tanıttı. Tüm bu dört model için ön siparişler 17 Eylül’de başladı ve sevkiyatlar 24 Eylül’de başlayacak.

Bugün yayınlanan yeni bir rapor, en yeni iPhone 13 serisinin Çin pazarında anında bir hit haline geldiğini ortaya koydu. Aygıtlar için sipariş alınmaya başlandığı gün, şirket beş milyondan fazla ünite için sipariş aldı. Enteresan bir halde, sayılar sırf üçüncü taraf e-ticaret platformları tarafından alınan ön siparişlerden oluşuyor. Apple’ın direkt Çin’deki kendi çevrimiçi mağazasından aldığı ön siparişleri içermiyor. Yalnızca geçen Cuma günü bu beş milyon ön siparişin yaklaşık üç milyonu sırf JD.com üzerinden yapılmış.

Apple iPhone 13 serisinin ön siparişleri Çin’de 5 milyon ünitesi aştı

Birtakım müşteriler, web sitesi düzgün yüklenmediği için Apple’ın Çin’deki resmi web sitesine erişmeye çalışırken meselelerle karşılaşıyordu. Kimileri ayrıyeten Apple’ın web sitesinin kapalı olmasıyla ilgili toplumsal medyada şikayetlerini lisana getirdi. Şirket, ön sipariş verilen aygıtları 24 Eylül’den itibaren göndermeye başlamayı planlamış olsa da, artık durum bu türlü değil. Yeni iPhone modellerine olan yüksek talep nedeniyle Apple, yeni siparişlerin teslim tarihini Eylül ayının sonundan Ekim ayının sonuna kaydırdı.

Yeni piyasaya sürülen iPhone 13 serisi, Huawei Technologies’in neredeyse yok olmasıyla üst seviye segmentte oluşan boşluğun olduğu Çin pazarında epey uygun performans gösterecek. Yüksek talep, yeni modellerin daha düşük fiyatlarına da bağlanıyor. Apple, iPhone 13 serisini iPhone 12 serisinden daha düşük fiyatlandırdı. Çin’deki yeni modellerin fiyatları iPhone 13 Küçük için 5.199 yuan’dan (804 $), iPhone 13 için 5.999 yuan’dan ve iPhone 13 Pro için 7.999 yuan’dan başlıyor. Bu da, Çin pazarında aygıtların evvelkilerden yaklaşık 300 ila 800 yuan daha ucuz hale gelmesi demek.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli