e
sv

iPhone ve Xiaomi savaşında son durum!

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Apple, taşınabilir telefon pazarındaki en itibarlı şirketlerden biri olmaya devam ediyor. iPhone hala hem yüksek fiyatına hem de satış ölçüsüne nazaran üst seviye bir akıllı telefon sunma muvaffakiyetini büyük ölçüde gerçekleştiriyor. 2021’in üçüncü çeyreği satışları şirketin ağzında çok güzel bir tat bırakmışa benziyor.

İki aydan biraz daha uzun bir mühlet evvel, ABD’li şirket Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında iPhone satışları ile ilgili 26.444 milyon dolarlık geliri doğruladı. Görünüşe nazaran, Apple iPhone’ların ana gelir kaynağı olmaya devam ettiğini de doğrulamış oldu.

Apple, Samsung Liderliğinde ve Xiaomi Takibinde Bir Pazarda Büyüyor!

2021’in üstte belirtilen üçüncü çeyreğinde akıllı telefonların dünya çapındaki sevkiyatları ayrıntılandırıldı. Genel olarak, piyasada yüzde 6’lık bir düşüş olduğu gözlemlendi. Elbet ana neden, büyük şirketlerin üretimini geciktiren ve hatta iptal eden, bu nedenle halkın satın almasını zorlaştıran ana etken çip kıtlığı oldu.

Samsung 2021’in birebir devrinde elde edilen yüzde 23 pazar hissesi ile satışlarda önder olmaya devam ediyor. Apple yüzde 3 büyüyerek yüzde 15’lik bir hisseye ulaşıyor. Böylelikle Xiaomi’yi ikincilik pozisyonundan tahttan indirerek, yüzde 14 ile üçüncü sıraya geriletiyor.

Dördüncü ve beşinci pozisyonda kalmasına karşın pazar hissesinde büyüyen şirketler, Çinli şirketler oluyor. Pazarın yüzde 10’unu yakalayan OPPO dördüncü sırayı alıyor.

Apple’ın daima büyüyen olmasının birkaç nedeni var, üretim krizinden en az etkilenen şirket olması ve iPhone 13 ile de sorun yaşamasına karşın en çok satan olması.

Nitekim farklı olan, Apple‘ın, yılda yalnızca 4 yahut 5 telefon çıkarmasına karşın, Xiaomi üzere düzinelerce aygıt sunan şirketleri satışlarda ikiye katlamayı başarması. En tanınan fiyat aralıklarında dahi çıkanların birçok Çinli markalar olduğunu da hesaba katırsak, Apple’ın başarısı daha da besbelli hale geliyor

Natürel ki, bu muvaffakiyet hala Samsung‘u yakalamak için kâfi değil.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli