iPhone’un Wi-Fi özelliğini devre dışı bırakan güvenlik açığı bulundu

Ortalama 2 hafta ilkin iPhone modellerinin Wi-Fi özelliğini devre dışı bırakan bir güvenlik açığı ortaya çıkmıştı. Bu güvenlik açığını gören siber güvenlik araştırmacısı Carl Schou, iPhone modellerinin Wi-Fi ve Wi-Fi ile beraber çalışan bütün özelliklerini kalıcı olarak devre dışı bırakan yeni bir güvenlik açığı bulduğunu duyurdu.

Carl Schou’nun Twitter üstünden paylaşmış olduğu bilgilere nazaran iPhone modelleri “%secretclub%power” isminde Wi-Fi ağının menzili içerisine girdiğinde Wi-Fi ve Wi-Fi ile beraber çalışan bütün özellikleri devre dışı kalıyor. Hatırlatmak gerekirse Carl Schou’nun bulmuş olduğu ilk güvenlik açığında da “%p%s%s%s%s%n” isminde Wi-Fi ağı ile iPhone’un Wi-Fi özellikleri devre dışı bırakılıyordu.

You can permanently disable any iOS device’s WiFI by hosting a public WiFi named %secretclub%power
Resetting network settings is not guaranteed to restore functionality.#infosec #0day

— Carl Schou (@vm_call) July 4, 2021

Carl Schou’nun paylaşmış olduğu bilgilere nazaran ağ ayarlarını sıfırladığınızda bile bu mesele devam ediyor ve Wi-Fi özelliklerinizi kullanamıyorsunuz. Bu probleminin tek çözümü ise iPhone’u sıfırlayarak yapınak ayarlarına döndürmek. Sıfırlama gerçekleştirildiğinde iPhone yeniden Wi-Fi özelliğini kullanabiliyor.

Bulunan yeni güvenlik açığının ilk güvenlik açığına oranla daha tehlikeli bulunduğunu da ekleyelim. İlk güvenlik açığının Wi-Fi ayarlarınızı bozması için bu ağa bağlanmanız gerekiyordu. Ama Carl Schou’nun bulmuş olduğu ikinci güvenlik açığı, menziline girmiş olduğu bütün iPhone modellerinin Wi-Fi özelliklerini devre dışı bırakıyor.

Kısacası “%secretclub%power” isminde ağa bağlanmasanız bile yalnız menzilinde yer aldığınız için iPhone’unuzun Wi-Fi ve Wi-Fi ile beraber çalışan bütün özellikleri kalıcı olarak devre dışı kalabiliyor.

Mevzu Dışı Olucak Bu Sitelerede Bakmanızı Tavsiye Ederiz…

  1. akıllı teknoloji Akıllı Teknoloji nedir ve Yararları Nedir? 21. yüzyılın şafağı, bugün hala sürmekte olduğumuz teknolojik bir devrimi getirdi. Dördüncü endüstri devriminden beşinciye
  2. wordPress site hızlandırma WordPress site hızlandırma eklentileri, sitenizin performansını artırır ve daha yüksek performansa katkı sağlar. Sitenizi optimize etmenize ve hızı verimli bir … https://teknoone.net/en-iyi-android-kilo-verme-uygulamalari/

Kim Ne Kadar Maaş Alıyor

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli