e
sv

Isınan Birtakım Ekran Kartlarının Sebebi Fabrikasyon Yanlışı Olabilir

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Technopat Sosyal‘de birçok kullanıcının donanımsal problemlerden ve yüksek sıcaklıklardan ötürü yardım istediğine şahit olmuşsunuzdur. Birtakım ekran kartları, çeşitli nedenlerden ötürü çok yüksek sıcaklıklara ulaşabilirken bazen termal ped ve termal macun yenilemesi büyük değer taşıyabiliyor.

Hatta birtakım GPU üreticileri, maliyetten kısmak için düşük kaliteli termal pedlere yönelebiliyor. Daha da kıymetlisi, üreticiler kartın içi açıldıktan sonra garantiyi geçersiz sayıyor. Bu nedenle soğutucuyu çıkarmadan evvel birtakım şeylere dikkat etmekte yarar var.

kamaloo92 ve obamaprism3 isimli iki Reddit kullanıcısı, ekran kartlarında çok ısınma sorunu yaşadılar ve bu hususun peşine düştüler. Birinci kullanıcı, ekran kartının 110 derece sıcaklığa ulaştığını fark etti ve kartı açtığında 4 bellek modülünde de termal pedlerin olmadığını keşfetti. Kullanıcı raporlarına nazaran 3. taraf ısı yayıcının değiştirilmesi sorunu çözdü ve sıcaklıklar artık 80 derecenin üzerine çıkmıyor.

Öbür kullanıcı ise bir termal pedin yanlış yerleştirildiğini keşfetti. Ekran kartında kullanılan pedler, aslında hem VRAM hem de GPU’yu kaplıyordu ve sonuç olarak kartın çok ısınmasına neden oluyordu. Termal ped ve macun değişimi sonrası artık GPU sıcaklıkları 75 derece yerine 61 derecelerde seyrediyor.

Bu iki sorun, beklenmedik ısınma meselelerine yol açıyor ve büsbütün bir fabrikasyon kusuru. Bunun yanında geçtiğimiz aylarda çeşitli kullanıcılar, misal termal ped ve montaj problemleriyle karşı karşıya kalmıştı.

Yani ekran kartınız çok ısınıyorsa ve tüm tahlilleri denediyseniz, tahlil farklı yerlerde olabilir. Bu noktada genel GPU sıcaklığının yanı sıra kart içerisindeki faal nokta sıcaklık düzeylerini de izlemekte yarar var. Şayet meseleler devam ederse ve kâfi bilgiye sahipseniz kartın içini açarak kimi değişiklikler yapabilirsiniz. Elbette bunu yaparken garanti şartlarını unutmamak gerekli. Ayrıyeten garantiniz devam ediyorsa bu tıp durumlarda ekran kartınızı servise göndermeyi tercih edebilirsiniz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli