e
sv

İşte Toyota ve Lexus’un geleceğini gösteren 15 yeni konsept araç

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Genelde bataryalı elektrikli araçlara geçiş konusundaki negatif telaffuzlarıyla gündeme gelen Toyota, tek seferde 15 yeni konsept tanıtarak otomotiv dünyasını şaşırtmayı başardı. Gelecekteki Toyota ve Lexus modellerinin ön gösterimi olarak karşımıza çıkan çalışmalar arasında, spor arabaların de yer aldığı birçok farklı segmentte konsept bulunuyor.

Toyota’nın tanıttığı konseptlerden kimileri mevcut modelleri temel alırken kimileri da elektrikli araçlara özel olarak tasarlanan e-TNGA mimarisini kullanıyor. Akio Toyoda, bu araçları iki kategoriye ayırıyor; karbon azaltan araçlar (Hibrit, şarj edilebilir hibrit vb.) ve karbonsuz araçlar (bataryalı elektrikli, hidrojen yakıt hücreli).

Toyota bZ ailesi

Kelam konusu konseptler ortasında, Toyota’nın büsbütün elektrikli bZ ailesi dikkat çekiyor. Şirketin e-TNGA mimarisi üzerine inşa edilen modeller ortasındaki bZ4X’i (ortadaki) artık yakından tanıyoruz. Başka dört konsept, ailenin öbür üyeleri hakkında ipuçları veriyor. Bunlar ortasında coupe gibisi dizayna sahip crossover, B-SUV, orta sınıf sedan ve üç sıra koltuklu büyük bir SUV bulunuyor. Elbette bu araçların tamamı elektrikli.

Bunların dışında bir dizi elektrikli araç konsepti daha göze çarpıyor. Sağdan sırasıyla otonom bir minibüs, hem iş hem cümbüş için tasarlanan bir van konsepti ve çok maksatlı kent aracı görmekteyiz. Onların çabucak yanında da iki kişilik kabine ve agresif dizayna sahip bir spor araba konsepti dikkat çekiyor. Bunun dışında iki farklı crossover konsepti dikkat çekiyor ki, bunlardan turuncu renkli olanı (Small SU EV) bilhassa art dizaynıyla CH-R‘ı akıllara getiriyor.

Epey konsept ortasında arazi odaklı bir SUV olmazsa olmazdı. Bu vazifesi de mavi rengiyle dikkat çeken Compact Cruiser MESKEN üstleniyor. Kelam konusu model, dizaynıyla Japon markanın ikonik modeli FJ Cruiser’ı anımsatıyor. Son olarak, Hilux yahut Tacoma boyutlarında olduğu iddia edilen çift kabinli bir elektrikli pickup da Toyota’nın yapılacaklar listesinde.

Akio Toyoda’nın tanıttığı konseptler ortasında Lexus logolu çalışmalar da var. Bunlar ortasında Lexus’un birinci doğuştan elektrikli modeli RZ de bulunuyor. Ayrıyeten 0-100 km/s hızlanmasını 2 saniye civarında tamamlaması ve katı hal bataryaları ile 700 kilometrenin üzerinde menzil sunması beklenen bir spor araba de mevcut.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli