e
sv

İzlediklerimizi Sorgulatacak İlginç Çizgi Film Teorileri

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Çocukluğumuzda izlediğimiz ve hâlâ çocukların izlediği çizgi filmler fazlaca masum görünüyor. Hiç yaşlanmayan çocuklar, ilginç hayal ürünü karakterler, konuşan hayvanlar ve daha fazlası hemen hemen her çizgi filminde bulunuyor. Birçok hayran ise bu masum görünen karakterler ve çizgi filmlerin aslına bakarsak o kadar da fazla masum olmadığını savunuyor.

Özellikle Reddit üzerinde fazlaca uzun tartışılan çizgi filmlerin masumiyeti, birçok karanlık ve ilginç fan teorisini de aynı zamanda getiriyor. Bu içeriğimizde; SüngerBob, Ed, Edd ve Eddy, Scooby Doo ve daha birçok popüler çizgi film hakkındaki ortaya atılan ilginç çizgi film teorileri listemize hep birlikte yakından bakıyoruz.

Çocukluk favorilerimizden olan Scooby Doo serisi aslına bakarsak büyük bir ekonomik buhran döneminde geçiyor:

Canavar kılığına girmiş insanları yakalayarak gizemleri çözen arkadaşların çizgi filmi Scooby Doo hakkındaki pek fazlaca teori ortaya atılıyor. Özellikle Scooby Doo’nun bir köpek olması, sadece Shaggy’nin onunla konuşabilmesi ve daima aç olmaları pek fazlaca teorinin kapısını açıyor. Scooby Doo hakkındaki genel olarak kabul edilen en büyük teori ise serinin muazzam bir ekonomik çöküş döneminde geçtiği.

Özellikle örneksiz ilk bölümlere yakından baktığımızda, yaratılan dünyanın ne denli “yıkılmakta” olduğunu görüyoruz. Çizgi filminde yakalanan suçluların hepsi profesörler, ünlü insanlar veya genel olarak saygın kişiler. Bu saygın kişiler çizgi filminde canavar kılığına girerek bir şekilde para bulmaya veya işlerini yoluna koymaya çalışıyorlar.

Müfettiş Gadget serisinin kötüsü Doktor Pençe, aslına bakarsak örneksiz Müfettiş Gadget’tı:

Müfettiş Gadget’ta izlediğimiz korkunç kötü Doktor Pençe, neden Müfettiş Gadget’tan nefret ediyor? Çok açık ki sadece kendisini yakalamaya çalıştığı için değil. Ortaya atılan fan teorilerine bakılırsa Doktor Pençe aslına bakarsak ilk yapılan örneksiz Müfettiş Gadget’tı. Gadget’ın çıktığı görevde hayatını kaybettiğini düşünen yeğeni Penny, elektronik parçalardan oluşan yeni bir mekanik Gadget oluşturuyor.

Aslına bakarsak ölmeyen örneksiz Gadget ise bu yen robotun kendi hayatını yaşadığını görüyor ve tek amacı kendi yerine konulan robot kopyasını ortadan kaldırmak oluyor. Çizgi film boyunca Doktor Pençe’nin yüzünü bir kez olsun göremememizin sebebi de Gadget ile birebir aynı yüze sahip olması.

Rugrat’ler çizgi filmindeki Angelica, bebekler ile konuşabilen tek birey; şu sebeple Angelica dışındaki tüm çocuklar hayal ürünü:

Rugrat’ler çizgi film serisinin huysuz karakteri Angelica, serideki diğeri çocuk karakterlerle konuşabilen tek birey. Bunun sebebi ise ailesinin daima yalnız bıraktığı Angelica’nın aslına bakarsak bu karakterleri hayal etmesi. ilk olarak Tommy aslına bakarsak doğduktan fazlaca kısa bir süre hayatını kaybetmiştir ve bu olay babası Stu’nun hayatının geri kalanı boyunca bodrum katına kapanıp, hiç büyümeyecek oğlu için oyuncaklar icat etmesine neden olmuştur.

Tommy’nin yakın arkadaşı Chucky de annesiyle birlikte bir araba kazasında ölmüştür. En ilginç nokta ise Phil ve Lil’in aslına bakarsak ikiz olmamaları. Aslına bakarsak Betty DeVille tek bir çocuk sahibi olmuştur fakat bu çocuk ise doğum esnasında hayatını kaybetmiştir. Çocuğun cinsiyetini bilmeyen Angelica ise Phil ve Lil olmak üzere farklı cinsiyetteki ikizleri kafasında canlandırmıştır. Angelica ebeveynlerinden düzgün ilgi ve sevgi göremediği için tüm öfkesini ve yalnızlığını bu düşsel arkadaşlarına kötü davranarak bastırmaya çalışır.

Sünger Bob ve ilginç deniz yaratığı arkadaşları nükleer deneyler sonunda ortaya çıkıyor:

Ortaya atılan nerede ise tüm teoriler benzer biçimde bu da serinin yaratıcıları tarafından onaylanmasa da Sünger Bob’un ve yaşadığı yer olan Bikini Bottom şehrinin nükleer deneyler sonunda ortaya çıktığı düşünülüyor. Bu teorinin asıl dayanak noktası ise gerçekten ABD hükümetinin Bikini Atoll olarak adlandırılan adalar toplumunda 23 adet nükleer bomba testi gerçekleştirmesidir. Teoriye bakılırsa Sünger Bob ve arkadaşları Bikini Atoll’ün altında bu deneyler sonunda oluşmuş ve yaşadıkları yere şu sebeple Bikini Bottom ismi veriliyor. Ayrıca serinin birkaç bölümünde de mantar şeklinde duman bulutu çıkaran patlamalar gerçekleşiyor.

Ed, Edd ve Eddy’de yer alan tüm çocuklar aslına bakarsak hayatlarını kaybetmiş ve çizgi film, karakterlerin hep çocuk olarak kaldıkları bir arafta geçiyor:

Ed, Edd ve Eddy’de etraflarında bir tane bile yetişkin olmadan her istediklerini gerçekleştiren çocukları anlatıyor. Aynı zamanda çizgi filmin geçtiği mekân Şeftali Deresi de hiçbir süre değişmiyor. Teoriye bakılırsa çizgi filminde yer alan tüm çocuklar aynı dünyanın belirli dönemlerinde hayatını kaybetmiş ve tek bir arafta toplanmışlar. Ed, Edd ve Eddy’nin ana yaşam alanları olan çıkmaz sokak Cul-De-Sac ise kelime anlamı bakımından sonu hiçbir yere varmayan bir durumu ifade ediyor. Bir nevi sonsuz döngü de diyebiliriz.

Çakmaktaşlar aslına bakarsak Jetgiller ile aynı dönemde yaşıyorlar:

Çakmaktaşlar ve Jetgiller hakkındaki birçok ilginç teori bulunuyor. Bunun ana sebeplerinden biri de bu iki çizgi film serisinin Çakmaktaşlar ve Jetgiller Buluşması isimli filminde bir araya gelmeleri. Teoriye bakılırsa Çakmaktaşlar aslına bakarsak Jetgiller ile aynı zamanda yaşıyorlar. Fakat aralarındaki tefrik ise Çakmaktaşlar’ın atalarının ilkel zamanlarda yaşadıkları benzer biçimde yaşayan bir toplumsal gruba dâhil olmaları. Organik olaylar fazlaca uzak gelecekte geçmiş olduğundan Çakmaktaşlar’ın yaşantıları yine modern elementler barındırıyor. Özellikle çizgi filminde yer alan konuşan hayvanların, aslına bakarsak sentetik robotlar olması benzer biçimde.

Pokemon ustası Ash aslına bakarsak komada, insanlar Pokemon’lar ile besleniyor ve daha fazlası:

Konu Pokemon olunca ortaya atılan yüzlerce mantıklı fan teorisi bulunuyor. Bunlar bazı ilginç olanlarına göz attığımızda en fazlaca konuşulan teorilerin başında Ash’in aslına bakarsak tüm dizi boyunca komada olduğu teorisi geliyor. Bu teoriye bakılırsa nerede ise dizinin ilk bölümlerinde fazlaca şiddetli bir yıldırım tarafından çarpılan Ash, bu kazadan hemen sonra uzun yıllar komada kalmıştır ve tüm serüveni aslına bakarsak komadayken gördüğü hayallerdir. Ayrıca teoriyi ortaya atan Reddit kullanıcılarına bakılırsa dizideki Pokemon’ların tavrı ve dizinin genel havası bu olaydan hemen sonra değişmiş ve Ash Pokemon’lar ile daha iyi anlaşmaya başlamıştır.

Pokemon hakkındaki ortaya atılan ve özellikle oyunlarda bunu destekleyen örnekler bulunan bir diğeri teori ise insanların Pokemon’ları ne yazık ki yediğini gösteriyor. Dizi boyunca sadece birkaç kez Ash ve arkadaşlarının bir Magikarp’ı yeme hayalleri kurduğunu görmüş olsak da oyunlarda PokeDex girdileri, hangi Pokemon’un nasıl bir tada sahip olduğunu da zaman zaman söylüyor.

Pokemon dünyası hakkındaki fazlaca konuşulan bir diğeri teori de bu dünyada büyük bir savaş yaşandığı oluyor. Bu büyük savaşta ise dünyadaki yetişkinlerin muazzam bir bölümü hayatını kaybediyor. Dizi boyunca fazlaca az sayıda yetişkin görmemizin sebebi ise bu savaş. Yine dizide de yer alan Yüzbaşı Surge, elektrik Pokemon’u Raichu’nun savaşta hayatını kurtardığını söylüyor. Bunların yanı sıra dizinin genel mottosu “Hepsini Yakala” cümlesinin de aslına bakarsak Profesör Oak’ın savaştan hemen sonra hangi Pokemon’ların hayatta kaldığını öğrenmek ve Pokemon’ları kataloglamak istemesi sonunda ortaya çıktığı düşünülüyor.

Disney’in meşhur çizgi filmi Aladdin aslına bakarsak kıyamet sonrası bir dünyada geçiyor:

Disney’in Aladdin’i hakkındaki ortaya birçok teori atılmış durumda. Bu teorilerin en popüleri ise aslına bakarsak çizgi filmin kıyamet sonrası bir gelecekte geçtiği yönünde. Bu teorinin dayanak noktası ise Cin’in diyaloglarında yatıyor. cin esrarengiz lambadan ilk çıktığında 10.000 yıldır lambanın içerisinde kaldığını söylüyor. Daha sonra Cin, Aladdin’nin kıyafetlerinin bayağı fazla 3. yüzyıl havası taşıdığını belirtiyor. Cin’in 3. yüzyıl modasına bu denli hakim olması da bizlere o dönemde veya hemen sonra esrarengiz lambaya hapsedildiği bilgisini veriyor. 3. yüzyılın milattan önce 300 yılı olduğunu bildiğimiz için bu noktadan 10.000 yıl sonrası milattan hemen sonra 10.300 yılına denk gelecektir.

Şundan dolayı Cin’in lambadan çıktığı dönemin aslına bakarsak kıyamet sonrası antik çağlarda takılı kalmış bir dünya olduğu düşünülüyor. Reddit kullanıcılarının teorilerine bakılırsa dünya büyük bir nükleer felaket yaşamış ve sadece Cin’in lambasının bulunduğu Agrabah ve çevresi bu felaketten sağ kurtulmuştur. Daha sonra çıkan Aladdin oyunlarında da Agrabah sınırları dışındaki her yerin insan iskeletleri ile dolu çorak araziler olduğunu görüyoruz.

Sonsuz döngüde Road Runner’ı kovalayan Çakal (Coyote) Wile E. aslına bakarsak cehennemde:

Birçoğumuzun çocukken her sabah izlediği Looney Tunes çizgi filmi Road Runner, Wile E. isimli bir çakalın guguk kuşunu tahkikat maceralarını anlatıyor. Fakat buradaki mesele ise çakalın Road Runner’ı ıssız bir çöl ortamında yine yine kovalaması ve hiçbir sonuca ulaşamaması. Reddit’te ortaya atılan teoriye bakılırsa çakalımız aslına bakarsak kendi kişisel cehenneminde sıkışıp kalmış bir bireyi canlandırıyor.

Dizi boyunca her türlü yükseklikten düşen, daima Road Runner’ı yakalamak için kullandığı dinamitleri elinde patlatan ve üzerine onlarca ton ağırlık düşen Coyote, her seferin geri gelip guguk kuşunu kovalamaya devam ediyor. Bu sonsuz döngü konsepti ise Yerli Amerikan ve Antik Yunan mitlerinde cehennem tasviri için bir hâyli kullanılıyor. Bir bakıma Road Runner dizisindeki her şey aslına bakarsak sonsuz döngü cezasının olduğu bir cehennemi tasvir ediyor. Biz de çakalın hiç bitmeyen sonsuz ve korkunç kabusunu her sabah keyifle izliyorduk.

Oldukça masum görünen çizgi filmlerin, aslına bakarsak pek de göründükleri benzer biçimde olmadıklarını iddia eden fan teorilerini sıraladığımız içeriğimizin sonuna geldik. Listede bulunan ve bulunmayan her türlü çizgi film hakkındaki daha yüzlerce teori bulunuyor. Sizler de duyduğunuz ve mantıklı olduğunu düşündüğünüz çizgi film teorilerini bizlerle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli