e
sv

İzmir’de elektrikli araçlar için süratli şarj imkanı sağlayan batarya sistemi geliştirildi

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsünde (İYTE) elektrikli araçların süratli şarj sırasında bataryalarının ısınması ve ömürlerinin kısalması sıkıntısını çözmek üzere yola çıkan bilim insanları, ısıyı dengeleyen ve inançlı biçimde süratli şarj olabilen batarya sisteminin prototipini üretti.

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Makine Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erdal Çetkin öncülüğündeki grup geçen yıl, TÜBİTAK’ın dayanağıyla Teknopark İzmir bünyesinde “VBS Enerji” firmasını kurdu.

Yeni jenerasyon elektrikli araçlar için gerekli ısıl idare sistemleri içeren batarya paketleri üzerine AR-GE faaliyetleri yürütmeye başlayan bilim insanları, bu kapsamda elektrikli araçlar için batarya sistemi geliştirdi. Patent başvurusu yapılan batarya sistemi, her şartta süratli şarja imkan sağlayarak menzil korkusunu ortadan kaldırmayı hedefliyor.

Çetkin ve takımının geliştirdiği eser, İstanbul Teknik Üniversitesinin düzenlediği “İTÜ Çekirdek Big Bang Start Up Challange 2021” müsabakasında ödül kazandı.

Doç. Dr. Erdal Çetkin, grup olarak yüksek şarj mühletleri, bataryaların kullanılabilir kapasitelerinin vakitle azalması ve ortam şartlarına nazaran sürüş aralıklarının farklılık göstermesi problemlerini çözmeye odaklandıklarını söyledi.

Süratli şarj durumunda batarya hücrelerinin çok derecede ısınmasının engellenmesi için araç üzerindeki soğutma sisteminin çalışma gücünü artıran çalışmalar yerine şarj istasyonlarından soğutmanın sağlanmasına yönelik tasarımsal yenilikler getirdiklerini lisana getiren Çetkin, böylelikle güç tüketiminin azaltılmasını sağladıklarını bildirdi.

“Araç 6-7 saat yerine 30 dakikada şarj edilebilecek”

Elektrikli araçların günden güne fosil yakıtlı araçların önüne geçtiğine dikkati çeken ve tasarladıkları batarya paketinin değerine işaret eden Erdal Çetkin, şunları kaydetti:

“Elektrikli araçların en büyük sorunlarından bir tanesi ısıl idareyle ilgili meseleler, batarya yangınları ya da batarya ömürlerinin ve sürüş uzaklıklarının kısa olması. Aktüel durumda araç bataryaları şarj olurken ısınır, bataryanın dayanabileceği azamî sıcaklığın aşılması durumunda süratli şarj mümkün olmamaktadır. Bataryaların sıcaklığının artması hem batarya ömrünü kısaltır hem de yanma ve patlama olaylarına yol açabilir.

Bizim geliştirdiğimiz ısıl idare sistemiyle şarj esnasında elde edilen ısı tüm bataryaya eşit halde dağıtılıyor ve sıcaklığın artması engelleniyor. Böylelikle araçlara hem süratli şarj özelliği kazandırmakta hem de araç kullanım esnasında bataryanın yüksek sıcaklığa geçmesi engellenerek en kıymetli maliyet kalemlerinden olan bataryaların ömrü uzatılmaktadır.”

Eserin, elektrikli araçların sürüş aralığını arttırdığını ve güvenlik açısından riskleri ortadan kaldırdığını aktaran Çetkin, şöyle devam etti:

“Önümüzdeki süreçte de bunu çeşitli segmentlerdeki elektrikli araçlarda deneyerek süratli şarja uygun elektrikli araç bataryaları üretmeyi planlıyoruz. Yani elektrikli aracın 6-7 saat yerine 30 dakikada şarj edilmesine imkan sağlayacak ve tıpkı vakitte da batarya ömrünün mümkün olabildiğince uzun olmasına yönelik bir çalışma gerçekleştirdik.”

Çetkin, patent sürecinin akabinde seri üretime geçmeyi hedeflediklerini ve ticarileşme konusunda iş birliğine açık olduklarını vurgulayarak kelamlarını şöyle tamamladı:

“Geliştirdiğimiz teknoloji aslında daldaki birçok firmaya nazaran de çeşitli yenilikler içeriyor. Birçok firma süratli şarj durumunda ısıl idaresi yeteri kadar düzgün yapamadıklarından ötürü batarya ömürlerinde bir kısalma oluyor. Dünyada bilinen en büyük elektrikli araç firmaları da muhakkak mühlet süratli şarjdan sonra aslında yazılım olarak size süratli şarj imkanı sağlamıyor. Zira batarya ömründen yemeye başlıyor. Bizim geliştirdiğimiz teknoloji, batarya kısmında hem elektrikli araçların kullanım ömrünü arttıracak hem de her şartta süratli şarj yapabilmeye imkan sağlayarak, menzil korkusunu ortadan kaldıracak.”

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli