e
sv

Joe Biden, federal hükümetin 2050 yılına kadar karbon nötr olmasını istiyor

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

ABD lideri Joe Biden, federal hükümetin 2050 yılına kadar karbon nötr olma eforlarını açıklayarak bir yürütme buyruğu imzaladı. Birinci kademe olarak 2030 yılına kadar karbon emisyonlarının %65 oranında azaltılması gösteriliyor.

‘Öncülük etmeliyiz’

Biden, global iklim kriziyle çaba için hükümetin yol haritasını çizdi. Yeni yol haritasına nazaran hükümet, elektrikli araçlara yönelecek ve devlete ilişkin binalarda yenilenebilir güç kullanmaya başlayacak. Federal hükümet, yıllık 650 milyar dolarlık satın alma gücünü şu anda 600 bin araçlık filosunun ve 300 bin binasının maksatları doğrultusunda değiştirilmesinde kullanacak.

Maksatlara bakıldığında 2032 yılına kadar federal binaların karbon emisyonlarını %50 oranında azaltmak ve binaların 2045 yılına kadar net sıfır karbon emisyona ulaşmasını sağlamak yer alıyor. Ayrıyeten planlar doğrultusunda 2030 yılına kadar en az 10 gigawatt yeni yenilebilir güç üretimi sağlanması amaçlanıyor.

ABD lideri bu gayretlerin tüm iktisatta atılacak olan adımların öncüsü olmak için olduğunu belirtiyor. Biden: ” Ülkedeki en büyük toprak sahibi, güç tüketicisi ve patronu olarak federal hükümet, elektrik, araç, bina ve öteki operasyonları inşa etme, satın alma ve yönetme formunu pak ve sürdürülebilir olacak halde değiştirerek özel kesim yatırımını hızlandırabilir ve ekonomiyi ve Amerikan sanayisini genişletebilir.” tabirlerinde bulundu.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli