Kan Grubunuzu Biliyor musunuz? Peki Nasıl Belli Olur?

İnsanın yaşaması için en mühim ihtiyacı kandır. Bundan dolayı kan, oksijen taşımak başta olmak suretiyle vücut için lüzumlu pek oldukca ihtiyacı karşılayan bir sisteme haizdir. Sadece her kan aynı değildir. Bilim adamları, kanların birtakım özelliklerine nazaran kan grupları oluşturmuşlardır. Kan grupları kategorizasyonunun amacı, ihtimaller içinde kan transferi niteliğinde birbirine ahenkli grupların kullanılmasını sağlamaktır.

Kan grupları değişik olan iki birey içinde gerçekleştirilecek bir kan transferinin neticeleri ölümcül olabilir. Sadece kesinlikle aynı gruptan kan transferi yapılmak zorunda değil. Birtakım kan grupları var ki her gruba verilebilir veya her gruptan alınabilir. Birazcık komplike benzer biçimde görünse bile aslen kendinizin ve yakınlarınızın kan gruplarını bilmeniz yeterlidir. Kan grupları hakkında mühim bilgileri gelin daha yakından inceleyelim.

Kan grupları neye nazaran belirlenir?

Kan grupları neye nazaran belirlenir sorusunun yanıtı için ilk olarak kanın bileşenleri nelerdir bunu görmek gerekiyor. Kanda; oksijen taşıyan kırmızı kan hücreleri, bağışıklığı korumuş olan beyaz kan hücreleri, protein ve tuz taşıyan plazma ve pıhtılaşmayı elde eden trombositler bulunur. Şu demek oluyor ki kanı kan icra eden 4 temel bileşen mevcuttur.

Kan grupları kategorizasyonu ise kırmızı hücreleri üstünde bulunan antijenlere nazaran yapılır. Antijenler de birer moleküldür ve proteinden veya şekerden oluşabilirler. Kırmızı kan hücrelerini hangi antijen kaplıyorsa ona nazaran muayyen bir kan grubunda kabul edilir. Sadece tek etkili antijen değildir.

Kırmızı kan hücrelerinde bulunan bir tür antijen grubu temsil ederken, öteki bir tür antijen ise Rhesus doğrusu Rh sınıflandırmasını temsil eder. Rhesus antijeni bir proteindir. Bu protein ilk defa Rhesus maymunlarının kanında görüldüğü için bu isimle anılır. Kısaca üzerinde durmak gerekirse kanda bulunan kırmızı kan hücrelerini kaplayan antijene nazaran kan grupları belirlenmektedir.

Kaç adet kan grubu vardır?

Kanda bulunan kırmızı kan hücrelerini kaplayan ilk antijene nazaran A, B, AB ve 0 olmak suretiyle dört temel kan grubu vardır. Hücreleri kaplayan öteki antijene nazaran belirlenen Rhesus kıymeti de hesaplanınca bu kan gruplarının sayısı sekize çıkıyor. Şu demek oluyor ki şöyle 8 tane kan grubu bulunmaktadır.

0 Rh+0 Rh-A Rh+A Rh-B Rh+B Rh-AB Rh+AB Rh-

Dünyanın neresine giderseniz gidin karşılaştığınız bütün insanoğlu bu 8 kan grubundan birine dahildir. Bundan dolayı yurtdışı seyahatlerinde ne olur ne olmaz diyerek kan grubunuzun İngilizce iyi mi söylendiğini bilmenizde fayda var. Sıfır (0) kan grubu yabancı dillerde O olarak da geçmektedir.

Hangi kan grupları birbirine kan verebilir?

Gelelim işlerin karıştığı noktaya. Evvela altını çizmeliyiz ki her fert kendinin, eşinin, çocuğunun, ebeveynlerinin ve öteki yakın iletişimde olduğu kişilerin kan grubu nelerdir bilmek zorundadır. Yoksa kan grupları uyuşmazlığı sebebiyle oluşacak reaksiyonlar kararı ani ölümle bile karşılaşılabilir.

0 RH+ kan grubu 0 Rh+, A Rh+, B Rh+, AB Rh+ kan gruplarına kan verebilir.0 Rh- kan grubu bütün kan gruplarına kan verebilir.A Rh+ kan grubu A Rh+, AB Rh+ kan gruplarına kan verebilir.A Rh- kan grubu A Rh+, A Rh-, AB Rh+, AB Rh- kan gruplarına kan verebilir.B Rh+ kan grubu B Rh+, AB Rh+ kan gruplarına kan verebilir.B Rh- kan grubu B Rh+, B Rh-, AB Rh+, AB Rh- kan gruplarına kan verebilir.AB Rh+ kan grubu AB Rh+ kan grubuna kan verebilir.AB Rh- kan grubu AB Rh+, AB Rh- kan gruplarına kan verebilir.

Bu tabloyu kabaca kısaca; her kan grubu kendi kan grubu ile kan alışverişi yapabiliyor, 0 Rh- kan grubu bütün gruplara kan verebiliyor, AB Rh+ kan grubu ise kendinden başka hiç bir gruba kan veremiyor fakat hepsinden alabiliyor.

Her insanın bu 8 kan grubunun geçirme özelliklerini bilmesine gerek yok. Yalnızca kendinizin ve yakınlarınızın kan grubunu ve hangi gruplarla geçirme yapabileceklerini bilmeniz günlük yaşam için yeterlidir. Yeniden de birazcık teferruat bilerek asla tanımadığınız birinin bile yaşamını kurtarmanız olası.

Evrensel kan grubu nelerdir?

Evrensel alıcı ve evrensel bağışçı olarak iki tür evrensel kan grubundan laf edebiliriz. Evrensel bağışçı 0 Rh- kan grubudur şu sebeple her kan grubuna kan verebilir. Evrensel alıcı ise AB Rh+ kan grubudur şu sebeple her kan grubundan kan alabilir. Şu demek oluyor ki 0 Rh- kan grubuna haiz bir tanıdığınız var ise oldukca şanslısınız anlamına gelir.

Ahenksiz grupların kan transferinde ne olur?

Kaza, faydalanma, ameliyat benzer biçimde durumlarda ferdin bedenindeki kan seviyesi azaldığı vakit dışarıdan kan transferi yapmak icap eder. Şayet vücuda harici olarak nakledilen kan, ferdin kanı ile ahenkli değilse vücuda yabancı bir madde girdiğini bulan kan hücreleri bu yeni kan hücreleri ile savaşmaya adım atar.

Yaşanmış olan savaşım kararı ortaya hayat fonksiyonlarını doğrudan olarak etkileyebilecek reaksiyonlar çıkabilir. Öteki küçük bir ihtimal ise bu değişik kan hücrelerinin birleşmeme durumudur. Kan hücreleri birleşmediği vakit damarlarda toplanıp pıhtı oluşturarak ani ölüm ve nüzul benzer biçimde ürkütücü sonuçlara varan durumlar yaratabilirler. Bundan dolayı kan grubunuzu bilmek yaşam kurtarıcıdır.

Kan grupları hakkındaki ilgi çekici bilgiler:

Kan grupları ilk defa 1875 senesinde incelenen köpek kanlarında görüldü.1901 senesinde meydana getirilen çalışmalarda kan grupları A, B, C olarak tespit edilmiş sadece bir sonraki sene A, B, 0, AB grupları olarak son tanımına ulaşmıştır. Kızılay verilerine nazaran devletimizde en yaygın görülen ve en oldukca gereksinim duyulan kan grubu A Rh+ kan grubudur.Kan grubu kalıtsaldır, doğrusu aileden gelir.Çin’de nüfusun nerede ise tüm bunlar A Rh+ kan grubuna haizdir.Köpeklerde 4, kedilerde 11, ineklerde ise 800’den fazla kan grubu tespit edilmiştir.Japonya’da kan grubuna nazaran benlik analizi yapmak çok yaygındır. Hepimiz tarafınca kabul edilmese de A grubu sakin, B grubu yaratıcı, AB grubu düşünceli, 0 grubu ise önder olarak görülür.

Hayatınıza mal olabilecek hatalardan kaçınmak için bilmenizde fayda olan kan grupları hakkında mühim bilgileri anlattık. Her insanın bütün kan gruplarının geçirme özelliklerine hakim olması beklenemez sadece en azından kendinizin ve yakınlarınızın kan grubunu bilerek ihtimaller içinde kazaların önüne geçebilirsiniz.

wordPress site hızlandırma WordPress site hızlandırma eklentileri, sitenizin performansını artırır ve daha yüksek performansa katkı sağlar. Sitenizi optimize etmenize ve hızı verimli bir …student loan.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli