e
sv

Koronavirüs pandemisi ne vakit bitecek?

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

2021 yılının başında ortaya çıkan ve neredeyse iki yıldır hayatımızı her taraftan etkileyen koronavirüs pandemisinin nasıl biteceği ile ilgili uzmanlar farklı fikirler sunuyor. Pandemi ile uğraş kapsamında birden fazla tedbir alındı. Bu tedbirler birinci olarak maske, aralık ve paklık. Akabinde bilim insanlarının geliştirdiği aşılar pandemi ile uğraşımızda kilit nokta olmaya başladı diyebiliriz.

Kendini yüksek ateş, öksürük ve halsizlik üzere belirtilerle gösterebilen hastalık farklı varyantlara dönüşerek varlığını sürdürmeye devam ediyor. En son Delta varyantı ile hayli süratli yayılan koronavirüs hayatlarımızda hala önemli bir tehlike. Uzmanların ise pandeminin nasıl biteceği tarafında farklı fikirleri var.

“Ya herkes aşı olacak ya da herkes enfekte olacak”

Uzmanlar salgının o denli ya da bu türlü biteceği konusunda hemfikir lakin en berbat olasılıklara kendimizi hazırlamamız gerektiği konusunda da uyarıyorlar. Uzmanlara nazaran virüsün varyantları sebebiyle beşerler birden fazla enfekte olabilir. Bu türlü bir senaryoda milyonlarca insan hayatını kaybedebilir. Fakat uzmanlar “hazırlıklı olun” uyarısı yapıyor. Çünkü dünya genelinde yeni varyantla ilgili olaylar artmaya devam ediyor.

Minnesota Üniversitesi Bulaşıcı Hastalıklar Araştırma ve Siyaset Merkezi yöneticisi ve ABD Lideri Joe Biden’in danışmanı Michael Osterholm mevzuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Verdiği sözde ‘Bu dalgalanmaların dünya genelinde devam ettiğini görüyoruz. Sonbahar yahut kış aylarında diğer bir dalgalanma görebileceğimizi düşünüyorum.’ ‘Koronavirüs bulaşabileceği tüm insanlara bulaşana kadar durmayacak’ diyen Osterholm, ‘En azından önümüzdeki birkaç yıl boyunca, daha fazla aşı buldukça dalgalanmalar göreceğiz. Burada asıl değerlisi ortalarındaki uzaklık olacak’ kelamlarını kullandı.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli