e
sv

Kripto para madencilerine bir darbe de Alibaba’dan geldi

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Çin, kripto ile ilgili faaliyetler üzerindeki baskısını artırdı. Bu baskılar sonucunda, kullanıcıların ülkedeki kripto para ünitesi hizmetlerine erişimi güzelce zorlaşıyor.

Dünyanın önde gelen e-ticaret platformlarından Alibaba, Ekim ayından itibaren platformunda kripto para madencilerinin satışını yasaklayacağını duyurdu. Şirket, bu son gelişmeyi dün bir blog yazısı aracılığıyla açıkladı.

Kripto para madencilerine bir darbe de Alibaba’dan

Şirkete nazaran, Çin Halk Bankası’ndan (PBoC) yapılan son duyuru, platformlarında kripto madenciliği ekipmanlarının satışını engellemelerine neden oldu. Alibaba, Çin ve öteki memleketler arası pazarlardaki kripto para üniteleri ve ilgili eserlerle ilgili maddeleri ve düzenlemeleri dikkatlice değerlendirdikten sonra, 8 Ekim’den itibaren platformlarında sanal para madencilerinin satışını yasaklayacağını söyledi.

Ayrıyeten Alibaba, platformlarında Bitcoin (BTC), Litecoin (LTC), BeaoCoin, QuarkCoin ve Ethereum (ETH) üzere kripto para ünitelerinin satışını engelleyecek. Alibaba insanlara kripto para ünitelerini nasıl satın alacaklarını yahut madenciliğini öğreten eğitim, strateji ve yazılımların satışını da yasaklayacak. Bu kararın akabinde Alibaba, platformunda iki kategoriyi kapatacağını da duyurdu. Bunlar, Tüketici Elektroniğinin Blockchain Madencileri kategorisindeki Blockchain Madencileri ve Blockchain Madenci Aksesuarları alt kategorileri olacak.

Çin, son aylarda kripto para üniteleri konusunda sert düşüş yaşadı. Bu yılın başlarında, Anhui ve Sichuan eyaletleri kripto para madenciliği faaliyetlerini yasakladı. Çin’deki kripto madencilerini Kazakistan ve Kuzey Amerika da dahil olmak üzere öteki ülkelere taşınmaya zorladı. PBoC, geçen hafta Çin’de rastgele bir kripto para ünitesi süreciyle uğraşmanın yasa dışı olduğunu da duyurdu. Bu, birtakım şirketlerin Asya ülkesindeki hizmetlerini kapatmasına neden oldu.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli