Kripto Para Yasasına İlişkin Detaylar Belli Oldu

Türkiye, geçtiğimiz dönemlerde kripto para piyasaları ile alakalı mühim bir mevzuyu gündem haline getirmişti. Hükümet yetkilileri ve piyasa düzenleyiciler tarafınca meydana getirilen açıklamalara nazaran ülkemizdeki yatırımcılar ile borsalara yönelik bir yasal düzen yapılacaktı. Sadece bugüne kadar mevzuyla alakalı somut bir büyüme yaşanmamıştı. Şu demek oluyor ki yatırımcılar, kendilerini nelerin beklediğini bilmiyordu.

Edinilen son bilgilere nazaran ise yatırımcılar ile borsaları bekleyen düzenlemelerin belirlenmesi hikayesinde sona gelindi. Mevzuyla alakalı açılan komisyona sunulan bir rapor, belirlenen yasal düzenlemenin yatırımcıyı koruyacağı, borsaların hizmet verebilmesi için lüzumlu şartların belirlenmesi ve kara para aklanmasının önüne geçilmesi şeklinde hususları kapsadığını ortaya koyuyor. Elbet yatırımcılar için vergi de bu düzen içinde içeriyor.

Kripto para yatırımcıları, THODEX şeklinde borsalardan korunacak

Mevzubahis raporda yer edinen bilgilere nazaran kripto para borsaları, vatanımızda tıpkı emtia borsaları şeklinde çalışacak. Şu demek oluyor ki bu firmalar, Ana para Piyasası Kurulu’na giderek resmi lisans alacaklar. Ek olarak bu tür kuruluşlar için asgari ana para şartı getirilecek. Bu da şirketlerin yalnızca bir web sitesiyle kripto para borsası kurma olasılığını ortadan kaldıracak. Tahminlere nazaran bizim ülkemizde hizmet veren 40 civarında kripto para borsası bulunuyor ve bunların nerede ise yarısı “merdiven altı” olarak nitelendiriliyor. İşte bu düzen, yatırımcıyı merdiven altı borsadan korumuş olacak.

Borsalar, devlet adına stopaj kesecek

Tutanağa nazaran kripto para yatırımcılarına muayyen bir miktar stopaj kesintisi uygulanacak. Bunu en bayağı tabiri ile “vergi” olarak isimlendirebiliriz. Şu an için yüzdelik bir dilimden bahsedilmiyor olsa da bu mevzuda değişik ülkelerdeki işleyişlere bakılmış olduğu, bunların Türkiye’ye iyi mi uyarlanabileceği konuşuluyor. Sözgelişi kripto paralar emtia olarak kabul edilirse yatırımcının vergi mükellefi olabileceği anlatım ediliyor. Rapordaki verileri değerlendirecek olursak, alınan verginin büyük bir ihtimalle yatırımcının belini bükmeyeceğini söyleyebiliriz.

Dünya çapında hizmet vermekte olan kripto para borsaları, alım-satım işlemlerinde muayyen komisyon kesintileri yapıyorlar. Tutanağa nazaran bizim ülkemizde hizmet veren borsalar, bahsi geçen verginin de aracısı olacak. Şu demek oluyor ki yatırımcı, son haliyle yürürlüğe girecek düzenlemede yer alacak vergi ödemesini, borsa üstünden meydana getirecek. İşlem meydana getirilen borsa da yatırımcıdan toplamış olduğu vergiyi devlete ödeyecek.

Rapor, düzenlemelerin yapılabilmesi için ilkin kripto paralar için bir tarif getirileceğini belirtiyor. Aslına bakacak olursak bu tanımlama, yasal düzenlemenin temel yapı taşlarını oluşturacak. Sözgelişi raporda yer edinen “Kripto paraların bir asli kıymeti yoktur ve kıymeti fazlaca oynaktır.” tesbiti, bu yatırım araçlarına dolar yahut altın şeklinde bakılmayacağını gösteriyor. Sadece rapordaki değişik bir kısımda “kripto mevcudiyet” ifadesi geçiriliyor. İşte bu tabirin, yasal düzenlemedeki tanımlama olarak kullanılacağı düşünülüyor. En son, kripto mevcudiyet ifadesinin muhtelif ülkelerde de yasal düzenlemeler içinde yer aldığını belirtelim.

bizim ülkemizde kripto para ile maaş alan ilk fert, bilgisayar mühendisi ve kripto ekonomist Alp Fer’ın misafir olduğu son podcast röportajımıza buradaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

GÜNCEL TEKNOLOJİ BLOG WEB SİTESİ

güvenlik kamerası En aktüel teknoloji haberleri, yeni çıkan teknolojik aygıtlar ve teknolojik aygıtların tüketimini ile alakalı sorun yaşıyorsanız tam yerindesiniz. Teknoone.net size ihtiyac duyulan tüm verileri ücretsiz bir durumda sunacaktır. Ayrıca eklenti, sitenizdeki HTTP isteklerini azaltmanıza imkan tanır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli