e
sv

Linux’ta Android Uygulamaları Emülatör Olmadan Nasıl Çalıştırılır?

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Taşınabilir aygıtlardan herkesin aşina olduğu Android‘i bilgisayarda emülatörler ile kullanabiliyoruz. Lakin bu yazılımlar temelde işletim sistemlerini simüle ederek çalıştırdığı için çok verimli değiller. Yazılım devi Microsoft da emülatörlerin performans eksiliğini fark ettiğinden ötürü Windows 11’e Android uygulama takviyesi getirerek kullanıcı tecrübesini üst düzeye taşımıştı. Bahsettiğimiz uygulama takviyesi Windows cephesinde bir birinci olsa da Linux’ta uzun vakittir var. İşte bu rehberde Linux’ta Android uygulamalarını nasıl çalıştırabileceğinizi adım adım anlatacağız.

Microsoft, Android için Windows Alt Sistemi isimli uyumluluk katmanını kullanarak Windows 11’e uygulama takviyesi getirmişti. Linux tarafında ise bu misyonu WayDroid üstleniyor. Emülatörlerden çok daha kararlı olarak nitelendirebileceğimiz WayDroid’i Linux dağıtımınıza kurmak için işte yapmanız gerekenler.

Android Uygulamalarını WayDroid’le Çalıştırma

Waydroid kurulumunu gerçekleştirmek için Terminal‘i kullanacağız. Basamakları gerçekleştirirken müsaade problemleri yaşamamak ismine Terminal’i açtıktan sonra sudo su komutunu kullanarak kök erişimini almanız gerekiyor. Akabinde 1. adıma geçebilirsiniz.

1 – Öncelikle Curl isimli yazılımı Terminal aracılığıyla kurmamız gerekiyor. Bunun için aşağıdaki komutu terminale girin. Şayet Terminal sizden müsaade isterse “E” harfiyle ile onay verebilirsiniz.

sudo apt install curl

2 – Akabinde, Linux dağıtımınıza nazaran aşağıdaki komutu çalıştırın. Örneğin Ubuntu kullanıyorsanız focal, Debian kullanıyorsanız bullseye komutundan faydalanabilirsiniz.

export DISTRO=”bullseye”

3 – İkinci etaptan sonra WayDroid’in GPG anahtarını Linux dağıtımınıza indirmek için bu komutu terminale girin.

sudo curl https://repo.waydro.id/waydroid.gpg –output /usr/share/keyrings/waydroid.gpg

4 – WayDroid’i kaynak listenize eklemek gayesiyle aşağıdaki komutu kullanın.

echo “deb [signed-by=/usr/share/keyrings/waydroid.gpg] https://repo.waydro.id/ $DISTRO main” > ~/waydroid.list

5 – Artık, bahsettiğimiz kaynak listesini asıl pozisyonuna taşımamız gerekiyor.

sudo mv ~/waydroid.list /etc/apt/sources.list.d/waydroid.list

6 – WayDroid’i kurmaya başlamadan evvelki bu son adımda depoyu ve paketleri güncelleyeceğiz.

sudo apt update

7 – WayDroid’i kurmaya hazırız. Aşağıdaki komutu uyguladığınızda terminal müsaade isterse “E” harfiyle onay vermeyi unutmayın.

sudo apt install waydroid

8 – Suram tamamlandıktan sonra, WayDroid’in çalıştırabileceği Android imajını indireceğiz. Bu imajın boyutu yaklaşık 600 MB olduğu için Terminal’de komutun tamamlanması uzun sürebilir.

sudo waydroid init

9 – Linux’ta Android uygulamalarını emülatör olmadan çalıştırmak için birtakım WayDroid hizmetlerini başlatmamız gerekmekte. Aşağıdaki iki komutu sırasıyla tek tek Terminal üzerinden çalıştırın.

sudo systemctl start waydroid-container

sudo waydroid container start

10 – Son olarak WayDroid oturumunu da aşağıdaki komutla başlattıktan sonra Uygulama çekmecesinden WayDroid’i açabilirsiz.

waydroid session start


WayDroid Arayüzü

Son Kelamlar

Ubuntu yahut Debian tabanlı dağıtımlar üzerine Android uygulamalarını bu formda yükleyebilirsiniz. Yazının başında belirttiğimiz üzere WayDroid’le alacağınız performans emülatörlerden çok daha güzel. Lakin bu performansın bilgisayarınızın teknik özellikleriyle gerçek orantılı olduğunu belirtmekte yarar var. Çünkü WayDroid, düşük donanımlara sahip sistemlerde bazen sağlıklı çalışamayabiliyor. Hususla alakalı fikirlerinizi ve meselelerinizi yorumlardan iletmeyi unutmayın.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli